Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Crossfit hareketleri nelerdir?

33,903
kez izlendi
Puan: 4.14 / 5
Detaylı Açıklama

Crossfit hareketleri nelerdir?

Crossfit, genel güç ve kondisyona dayanan bir spor türüdür. Yüzlerce farklı crossfit egzersizi vardır ve bu egzersizler tüm vücudu çalıştırmaya yöneliktir.

Crossfite başlarken yapmanız gereken hareketler squat, şınav, barfiks, koşu ve kürek çekme hareketleridir. Bu hareketler ile crossfit sporu için iyi bir başlangıç yapmış olursunuz.

Squat hareketi

Yere çömelip kalkma şeklinde tarif edilebilecek bir harekettir. Bu egzersizi yaparken ayaklarınızın açısına ve dizlerinizin açıklığıdır.

Push up hareketi

Bu hareketin ülkemizde bilinen adı şınavdır. Şınav çekerken elleriniz omuz genişliğinde ve vücudunuza yakın şekilde yerde durmalıdır. Gövdenizi yere indirdiğinizde göğsünüzün yere temas etmesine dikkat etmelisiniz.

Pull up hareketi

Bu hareketi yapmak için birkaç farklı yöntem vardır. Bunlardan ilki normal pull up yani barfiks egzersizidir. Kollarınızın yardımı ile göğsünüz bara değecek şekilde yapılır. Bir diğeri kipping pull up egzersizidir. Kipping pull up sallanarak yapılır. Bu hareketi yaparken de göğsünüzün bara değmesine dikkat etmelisiniz. Bir diğer barfiks egzersizi ise butterfly pull up hareketidir. Bu hareketi yaparken hızlı bir şekilde sallanarak göğsünüzün bara değmesi gerekir.

Crossfit sporunun 9 temel hareketi vardır. Bu hareketler şunlardır:
- Air squat
- Front squat
- Overhead squat
- Shoulder press
- Push press
- Push jerk
- Deadlift
- Sumo deadlift high pull
- Set up

Air squat

Klasik yere çömelip kalkma hareketidir.

Front squat

Bu hareket  halter (bar) ile yapılır. Bar vücudunuza yakın bir şekilde dururken clean hareketi ile barı yukarıya doğru kaldırın ve göğsünüzün üzerine alın. Bu noktada dirseklerinizin 90 derecelik açı ile durmasına özen göstermelisiniz. Halter bu konumdayken klasik squat hareketini yaparak front squat egzersizini gerçekleştirebilirsiniz.

Overhead squat

Barı geniş bir şekilde tutun. Bar vücudunuza yakın olacak şekilde kopartma hareketi ile yerden alıp başınızın üzerine çıkartın. Bu konumdayken klasik squad hareketini uygulayın.

Shoulder press

Halteri omuz genişliğinde tutup clean hareketi ile göğsünüze aldıktan sonra halteri başınızın üzerine doğru kaldırın ve indirin.

Push press

Shoulder press hareketinin konumunda dururken dizlerinizin yardımı ile barı yukarı doğru kaldırıp indirin.

Push jerk

Push press hareketine benzer bir harekettir. Bu egzersizi yaparken dizlerinizin kırık durmasına özen gösterin.

Deadlift

Barı omuz genişliğinde tutup bel hizanıza kadar kaldırın ve yere indirin.

Sumo deadlift high pull

Ayaklarınızı genişçe açın. Baş parmaklarınız açıkken birbirine değecek mesafede barı kavrayın ve barı çene hizanıza kadar yukarı kaldırıp yere bırakın.

Set up

Bu hareket medicine ball denilen sağlık topu ile yapılır. Topu yerden alın, clean hareketi ile yukarı kaldırın, squad yapın ve ayağa kalkarak hareketi tamamlayın.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat