Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çok uyuma sorunu nasıl çözülür?

6,248
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çok uyuma sorunu nasıl çözülür?

Çok uyuma sorununu ortaya koyabilmek kişinin özelliklerini bilmek gerekir. Kişinin günlük uyku ihtiyacının belirlenmesi, ne kadar sürede uyuduğu, uyku açlığının olup olmadığı mutlak suretle ortaya konmalıdır. 


Eğer kişinin uyku süresini ortaya koymadan kişiyi gündüz aşırı uykulu olarak tanımlamaya kalkarsanız hastalık arama yolunda ilk adım atılmış olur. Bundan önce kişinin normal uykusunun olup olmadığı mutlak surette çözülmelidir. Eğer kişi normal surede uyumasına rağmen sabah yorgun kalkıyor ve gündüz çok uykusu geliyorsa bu kişilere mutlaka gece uyku tetkikinin yapılması gerekir. 

Kişinin uykuya ne kadar sürede daldığı, uyku evreleri, uykusunun dinlendirici olup olmadığı bu testlerle ortaya konabilir. Uyku apnesi, uykuda bacak hareketleri gibi uyku bozukluklarının olup olmadığı iyice anlaşıldıktan sonra kişide hastalık olup olmadığı da anlaşılmış olur. Bazen narkolepsi denen hastalıkta kişiler gece ne kadar uyurlarsa olsun karşı koyamadıkları uyku ataklarını gün içinde yaşarlar. Bu uyku ataklar 5 dakika ile 10 dakika arasında değişir. Bunun da tedavisinin yapılması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat