Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çok terliyorum, neden olabilir?

11,360
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çok terliyorum, neden olabilir?

Çok terleme iki şekilde olabilir. Biri bölgesel terleme dediğimiz; ellerin, ayakların, koltukaltlarının ve yüzün terlemesi şeklinde olabilir. Bir de genel, tüm vücut terlemesi şeklinde gördüğümüz terleme vardır. Bu iki terlemeyi birbirinden ayırmak gerekir. Özellikle bölgesel terleme olduğu zaman burada genellikle dış etken duygusal stres olur. Örneğin kişi uyanıkken bu terleme görülür, ancak uyuduğu zaman terleme gerçekleşmez. Metabolik anlamda araştırma yapıldığında da herhangi bir şey bulunmaz. Bölgesel terleme ise aynı zamanda fiziksel aktiviteye bağlı olarak, egzersiz ile ortaya çıkabilir.

Terleme, aşırı terleme şeklinde yüzde 1 oranda insanda görülebiliyor ve bu 30 - 35'li yaşlara kadar devam edebiliyor. 35 yaşından sonra azalmakla beraber bazı kişilerde tüm ömür boyunca devam edebiliyor. 

Genel terlemede, tüm vücutta terleme söz konusu. Bu durumda kişi diğer insanların terlemediği zamanlarda ya da yerlerde de terler ve yaygın bir terleme görülür. Bu durumda bazı metabolik hastalıkları araştırmak gerekiyor. 

Örneğin diyabet, hipoglisemi gibi hastalıklar veya böbrek üstü bezleri ile ilgili sorunlar nedeniyle sistemik terleme görülebilir. 

Bunların haricinde bazı kişilerde gece terlemesi olabilir. Gece terlemesi olduğu durumlarda daha farklı nedenlere bakıyoruz. Örneğin verem (tüberküloz) ya da lenfoma (lenf kanseri) gibi hastalıklarda gece terlemesi görülebilir.

En sık terleme nedenlerinden gebelikte terleme olabilir. Gebelik döneminde normalden fazla terlenebilir. Yine kadınlarda menopoz döneminde aşırı terleme, ter boşalması, soğuk soğuk terleme, ardından üşüme gibi durumlar söz konusu olabilir. 

Terlemenin bahsettiğimiz üzere pek çok nedeni olabilir. Bu nedenle tüm vücutta terleme olduğu zaman bir hekime başvurarak bu genel terlemenin hangi nedene bağlı olduğunu anlamak için bazı tahliller yaptırmak yerinde olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat