Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çok terliyorum, hastalık belirtisi olabilir mi?

2,027
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çok terliyorum, hastalık belirtisi olabilir mi?

Çok terleme bölgeselse, genelde hastalık belirtisi aramıyoruz. Örneğin özellikle koltukaltlarında, ellerde, ayaklarda, yüz bölgesinde terlemesi olan kişilerde genelde metabolik bir hastalık görmüyoruz. Ancak vücutta çok terleme varsa tabii ki bunun araştırılması gerekiyor. Örneğin gece terlemesi varsa özellikle tüberküloz (verem), lenfoma (lenf kanseri) gibi hastalıkların araştırılması gerekebilir. 

Gece terlemesi dışında vücudun gündüz zamanı olan sistematik terlemelerinde, yani tüm vücudun terlediği zamanlarda, başkaları terlemezken gerçekleşen terlemeler söz konusu ise, bu durumda bazı sistemik hastalıklar için araştırma yapmak gerekir. Kadınlarda gebelik ya da menopoz gibi dönemlerde terleme artabilir ve bu belli nedenlere bağlıdır ancak kimi zaman bu nedenler dışında tiroit hastalığı ya da hipoglisemi gibi sorunlara karşı mutlaka araştırılma yapılması gerekir. Bazen daha ilerleyen vakalarda ısrarla terlemenin devam ettiği kişilerde böbrek üstü bezinin bazı tümörel oluşumları da terlemeye neden olabilir. 

Bazı ilaçlar, özellikle hormonal ilaçlar ya da bazı kalp ilaçları terlemeyi artırabilir. Çok terleyen kişilerde, özellikle tüm vücutta terleme olduğu zaman bir hekim yardımı iyi olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat