Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocukların ihtiyacı olan vitaminler açısından en gerekli meyve ve sebzeler nelerdir?

4,455
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocukların ihtiyacı olan vitaminler açısından en gerekli meyve ve sebzeler nelerdir?

Çocuklarınızın vitamin ve mineral yönden gelişmesinde sebzelerin ve meyvelerin rolü çok önemlidir. Bunları tek tek ayırmak pek uygun olmaz. Hepsinden faydalanması yararlıdır. Burada prensip olarak mevsimine uygun olması, taze olması, temiz olması ve dengeli verilmesi çok önem arz etmektedir. Sıralama yapıldığında bazı vitaminler bazılarında daha çok görülmektedir. 

Örneğin limon, portakal gibi turunçgiller C vitamini yönünden daha zengindir. Yeşil yapraklı sebzelerde D vitamini ve A vitamini daha çok vardır. Diğer kırmızı renkli meyvelerde ise daha çok E ve A vitamini bulunabilmektedir. A vitamini özellikle karaciğerde, yeşil sebzelerde, havuç gibi gıdalarda bol miktarda bulunabilmektedir. 

K vitamini ise sebzelerde çok bulunmakta ve bağırsaktaki faydalı bakterilerin içerisinde K vitamini bulunabilmektedir. Kuru yemişlerde ise özellikle E vitamini ve B vitamini bulunabilmektedir.

Tahıllar da B vitamini yönünden zengindir. Bunları çocuklarınıza dengeli vermek gerekir. Formül mamaları yeteri kadar vitamini korunmuştur. Buradaki vitaminlerden de faydalandığında hazır mamalarda da firmaların geliştirdikleri, firmalar yönünden yeteri kadar bulunmaktadır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat