Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocukların anne babalarının yanında yatması sakıncalı mı?

5,530
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocukların anne babalarının yanında yatması sakıncalı mı?

Uyku konusunda toplumlar, kültürler değişkenlikler gösterebilir. Bazı toplumlar çocukları kesinlikle yanlarında yatırmamakla birlikte bazı toplumlarda da kesinlikle yanlarından başka bir yerde yatırmama eğilimi vardır. Bu konuda aileleri esnek bırakırız. Bir baskı yoktur. İlla ki sizin yanınızda yatacak veya başka yerde yatacak diye bir baskı yoktur.

Benim önerim 3 yaşına aileye bu esnekliği tanımaktır. Çocuk isterse kendi yanlarında yatsın, isterse de başka yerde yatsın. Ben aynı yatakta yapmalarını çok istemiyorum. Çünkü gece boyunca çocuğun hareketlerinden dolayı anne uyanabilir, anne verimli uyku alamayabilir. İkincisi bir kaza olabilir, çocuğun üstüne çıkılabilir. Ebeveynler arasında alkol alımı gibi bir şey varsa bu çocuk için negatif bir faktör olabilir. Aynı odada farklı yataklarda yatabilirler. İsterlerse de çocuğu farklı ama sesini işitebilecekleri bir odada da yatırabilirler. 

3 yaş bir kriterdir. 3 yaşından sonra çocukların anne babalarla aynı yatakta yatması istenmez. Çünkü 3 yaş üst benliğin oluştuğu yaştır. O yaştan itibaren algıları da çok açılır. Birçok şeyi farkına varmaya başlarlar. Hazır üst benliğin başladığı yaş kontrolünde kullanarak çocuğa sen artık abla oldun, ablalar ağabeyler anneleriyle yatmaz diye onu teşvik edip ayrı odaya almanın tam zamanıdır. 3 yaşa kadar bu konuda kesin karar olmamalıdır. Aile nasıl mutluysa o şekilde yatabilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat