Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda zatürrenin belirtileri nelerdir?

57,665
kez izlendi
Puan: 4.50 / 5
Çocuklarda zatürrenin belirtileri nelerdir?
Zatürrenin belirtileri çok değişkendir. Küçük çocuklarda genellikle yüksek ateş, halsizlik, emme güçlüğü, beslenme problemi ve ciddi öksürükle seyreder. Daha büyük çocuklarda ön planda titreyerek yükselen ateş ve giderek artan ve balgam çıkartmasına neden olan öksürük söz konusudur.

Yoğun öksürük ve ateşe dikkat

Beraberinde olabilecek kusma, karın ağrısı, ateşin yüksekliğine bağlı olarak çocuk dalgın olabilir, baş ağrısından söz edebilir. Ama ön plandaki bulgu yoğun öksürük ve ateştir. Genellikle viral enfeksiyona bağlı olan zatürrelerde, ön planda ilk 2 günde çok yüksek olmayan ateş, burun akıntısı vardır.

Ateş 39'u geçebilir

Peşinden öksürük giderek artar ve ateş 39-39,5'lerin üstüne çıkar. Bakteriyel olanda ise öncesinde bir nezle, grip hali genelde beklenmez. Bir anda yükselen, yine 39'larda seyreden ateş söz konusudur.

Eğer çocuk şiddetli öksürüyorsa, balgam çıkarıyorsa, solunum güçlüğü varsa, yani nefes alıp verirken ağrıdan söz ediyor, sık nefes almak zorunda kalıyorsa zatürreden şüphelenmek gerekir.

Mikobakteri dediğimiz bakterilerin yaptığı zatürrede ateş çok ön planda değildir ve bunlarla olan zatürrelerde risk daha düşüktür, daha kolay tedavi edilebilir, çocuklara verdiği zarar çok daha azdır.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat