Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda yetersiz beslenme nasıl sağlık sorunlarına yol açabilir?

1,073
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda yetersiz beslenme nasıl sağlık sorunlarına yol açabilir?

Çocukların büyüme ve gelişme için ihtiyaç duyulan enerji besin öğelerini yetersiz almaları çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır.Özellikle vitaminler, proteinler ve mineral maddeler büyümede çok önemli etkisi olan besin öğeleridir. Normal olarak beslenenildiğinde, yaşla birlikte çocukların ağırlıkları ve boyları artar. 

Yetersiz beslenme ve enfeksiyonlar, büyümenin geri kalmasına neden olur. Aynı zamanda beslenmedeki yetersizlikler solunum yolu enfeksiyonlarının,ishal vb. hastalıkların sık ve ağır geçmesine neden olur. Yetersiz beslenmenin beraberinde getirdiği eksik protein alımında da büyüme durur, vücut gelişimi geri kalır. Vitamin ve mineral eksikliğinde kemiklerde yumuşamalar,eğrilmeler oluşur,dişler gelişemez. Dişlerin çıkmasında gecikebilir, çıkan dişlerin çabuk çürümesi ve dökülmesi gibi sorunlarla karşılaşabilir. Çocuklar besin tüketiminde ailenin beslenme alışkanlıklarını benimserler. Çocukluk döneminde, zorlanmadan değişik besin gruplarından yemeğe alıştırılan, sağlıklı beslenen çocukların büyüme ve gelişmesi normal  standartlarda olacaktır.  

Küçük çocukların boy ve ağırlıklı gelişimleri düzenli olarak izlendiğinde,yetersiz beslenen çacuklar standartların altında kaldığı görülmektedir. Bu nedenle yaşa göre boy ve kilo ölçümleri çocukların beslenme durumunu saptamada oldukça önemli ve güvenilirdir. Yetersiz beslenen çocuklarda malnütrisyon görülebilir yani Çocuğun büyüme gelişme ve sağlık durumunun standartların altında olması durumudur. Kalori ve proteinden eksik bir beslenme sonucu görülür. Daha çok süt çocuklarında ve küçük çocuklarda rastlanır. Enfeksiyonlar sık görülür ve ağır geçmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat