Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda yetersiz beslenme nasıl önlenir?

523
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda yetersiz beslenme nasıl önlenir?

Büyüme çağındaki çocuklarda beslenme problemleri çok sık görülmektedir. Bu dönemde ilk olarak ebeveynleri bilinçlendirmek gerekmektedir. Çünkü çocukların beslenme alışkanlıkları aileden geçmektedir. Yetersiz besin alımı görüldüğü takdirde ısrarcı olmak ebeveynler için yanlış bir davranıştır. Yapılması gereken, sabırla çocuğun acıkmasını beklemek ve kendi iradesiyle yemeğini yemesidir.

Bu sayede açlık ve tokluk kavramını öğrenir. Doyduğunda masadan kalkar ve ailenin aklında soru işareti kalmaz. Çocukların beslenmesi ara öğünlerle de desteklenmelidir. Fakat ara öğünlerin porsiyon miktarları fazla tutulursa çocuğun iştahı kapanır ve ara öğünlerde yemek yemek istemeyebilir. 

Yemeklerle beraber içilen içecekler örneğin; meyve suyu, kola, gazoz gibi içeceklerle çocukların karınlarının erken doymasına sebep olmaktadır. Bu sebepten önlerine konan yemekleri daha rahat bitirebilmeleri adına ana öğünlerde fazla miktarda sıvı  tüketilmemesi tercih edilmelidir. Yemek yedikten yaklaşık 1,5-2 saat sonra çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar verilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat