Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda yeme bozukluğuna daha çok hangi yaşlarda rastlanır?

1,119
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda yeme bozukluğuna daha çok hangi yaşlarda rastlanır?

Çocuklarda yeme bozukluğu daha çok okul öncesi dönemde görülür. Çocuk bebeklikten itibaren yeme alışkanlığını kazanmaya başlar. Anne çocuğun huzursuz olduğunu anlar ve onu doyurur. Çocuk da rahatlar ve bu sayede huzursuzluğu giderilmiş olur. Bu da onun beslenme döngüsünü oluşturur. 


Eğer bu durumdan dışarı çıkılırsa, çocuğun hayatına duygusal, sosyal ve psikolojik sorunlar girerse bu gibi durumlar çocuklarda yemek yemeyi reddetme sorununa neden olabilir. Bunun yanı sıra aşırı yiyebilir ya da yemek fobisi geliştirebilir. Okul öncesi dönemde yani 2-6 yaş arasında bu bozukluklar artar. Bu süreç kısa bir süreç olarak görülmemeli, gözlemlenmelidir. 

Bu durum ergenlik hatta yetişkinliğe kadar uzanabilir. Başlangıç ve çıkış noktası ilk çocukluktur. Bu da çocuğun yeme alışkanlığını kazandığı dönem olması itibariyle önemlidir. Aile çocuğa doğru yeme alışkanlığını kazandırmalı, sağlıklı beslenme hakkında bilgi vermeli, gerekirse uzmandan yardım alınmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat