Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda yanığa nasıl müdahale edelim?

519
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda yanığa nasıl müdahale edelim?

Çocukta yanık ciddi bir sorundur. İyi müdahale edilmezse izlere neden olur. Çocuklarda yanıklar için önce koruyucu önlemler almak gerekir. Evde önemli tedbirler almak gerekir. Çocuklarda en sık karşılaşılan yanık türü haşlanma ya da sürtünme yanıklarıdır. Bunlar birinci derece yanık, ikinci derece yanık ve üçüncü derece yanık olarak üçe ayrılır.


Üçüncü derece yanık en ciddi yanık türüdür ve dokuda kalıcı hasara neden olabilir. İkinci derecede sıvı kabarcıkları oluşur. Birinci derece ise güneş yanıklarıdır. Bu yanıkların tümünde doktora gitmek gerekir. Yanık bölgeye kimyasal maddeler sürülmemelidir. Süt, zeytinyağı, diş macunu gibi maddelerden uzak durmak gerekir. 

Bunlar dokuya zarar verebilir. Önce yanık bölge kimyasal sürülmeden 10 - 15 dakika boyunca musluk suyuyla yıkanmalıdır. Yanığa maruz kalan bölgede saat, takı, metal gibi aksesuarlar varsa bunlar hemen çıkarılmalıdır. Eğer kıyafetler dokuya yapışmışsa bunları kesinlikle çıkarmamak gerekir. Yanan bölgenin bulunduğu yeri temiz bir bezle sararak en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat