Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda vitamin eksikliğinin neden olabileceği sorunlar nelerdir?

2,434
kez izlendi
Puan: 4.09 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda vitamin eksikliğinin neden olabileceği sorunlar nelerdir?

Çocuklardaki vitamin eksikliklerinde en önemlisi D vitaminidir. D vitamini eksikliğinde raşitizm adı verilen çok ağır problemlere yol açabilen bulgular ortaya çıkmaktadır. 

D vitamini az alan çocuklarda veya hiç almayan çocuklarda özellikle büyüme ve gelişmeleri geri kalmaktadır, boyları kısa olmaktadır, vücutlarında çeşitli anormallikler görülmektedir. Örneğin bacakları çarpık olabilmekte, kamburluk olabilmekte, kafatasları yapısı bozulabilmekte, iç organlarında büyümeler olabilmektedir. Özellikle karaciğer ve dalak bozulmaktadır. Bunun dışında enfeksiyonlara karşı kolaylıkla hastalıklar görülebilmektedir. Özellikle akciğeri tutan, zatürreye kadar götüren ağır hastalıklar görülebilmektedir. 

A vitamini ise eksikliğinde körlüğe kadar giden bozukluklar ortaya çıkmaktadır. A vitamininin en önemli etkisi eksikliğinde gözlerdeki bozukluklardır. A vitamini eksik olan kişiler az görebilir, akşam karanlıkta iyi göremeyebilir veya bu kişilerde tamamen körlük bile ortaya çıkabilir. A vitamini eksikliği deride ve saçta bozulmalara neden olabilir. 

C vitamini eksikliğinde enfeksiyonlara karşı eğilim artar, özellikle ağız mukozasında ve ciltte hasarlar meydana gelir ve kemik dokusu bozulabilmektedir.

Çocuklarda B vitamini eksikliği sinir sisteminde sorunlara neden olur. K vitamini eksikliği ise vücutta ağır kanamalar yapabilmektedir. Özellikle yeni doğan dönemde beyin kanayabilmektedir. Bu bakımdan K vitamini de çok önem arz etmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat