Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda uyku düzeni nasıl olmalı?

3,719
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda uyku düzeni nasıl olmalı?

Uyku düzeni çocuklarda da yetişkinlerde de kişiye özeldir. Çocuğun erken kalkıp kalkmadığı, gece kaçta uyuduğu gözlenmesi gereken süreçlerdir. Çocuğun uyku süresi ve yatış saati sonradan değiştirilebilen bir olgu değildir. Çocuklarda uyku sorununu çözmek için çocuğu iyi tanımak ve uyku kriterleri dahilinde çocuğun uyuyup uyanmasını sağlamak gerekir. Örneğin, çocuk geç yatıp kalkan bir çocuk için gündüz belli bir saat uyumasını sağlayarak sabahki uykunun eksikliği giderilerek gece için hazırlık yapılır.

Çocuklarda uyku sorunu, çocukların sabah kalkış saatlerinin sabitlenmesiyle önelenebilir. Eğer çocuğun kalkış saati sabitlenirse gece de uyku saati sabitlenmiş olur.

Ergenlik dönemiyle başlayan bilgisayar, cep telefonu kullanımı çocuklar ve gençler üzerinde hem fiziksel hem de sosyal anlamda oldukça etkilidir. Bu aletlerin yaydığı mavi ışık nedeniyle beyinde salgılanan melatonin miktarının azaldığı ve bu tür çocuklarda uykuya dalma zorluğu, uyku gecikmesi ve uykunun kalitesiz olması söz konusudur.

Çocukların kaliteli ve rahat uyku uyuyabilmesi için cep telefonu, bilgisayar kullanmaları ve televizyon seyretmeleri özellikle akşam 6'dan sonraki saatlerde ksıtlanmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat