Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda tik hangi yaşlarda daha sık görülür?

10,008
kez izlendi
Puan: 3.71 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda tik hangi yaşlarda daha sık görülür?

Tikler her yaş grubunda görülebilir. Erken çocukluk döneminden, ergenliğin sonuna kadar her dönemde görülebilir. Ancak tiklerin yapılan araştırmalalara göre en sık görüldüğü dönem 7-11 yaş arasıdır. Erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür.

7-11 yaş arasında görülmesinin nedenleri

Bu dönem çocuğun hayatında birçok değişikliğin olduğu dönemdir. Çocuklar, okula başlama, yeni arkadaşlar edinme, sosyal çevrenin değişmesi, anne babadan uzaklaşma gibi sosyal hayatına dair birçok değişiklik yaşar. Kaygı yaratan durumlar da bunlara eşlik ederse çocukların tik geliştirmeleri daha sık görülür.

11 yaş ve üzerinde, ergenlik döneminde de küfür etmenin de eşlik ettiği tikler görülürse bu ciddi bir ruh sağlığı problemine işaret eder. Bu konuda mutlaka bir çocuk ve ergen uzmanından yardım almak gerekir.

Dönemsel tikler

Dönemsel tikler çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemine, yaşına, cinsiyetine, ebeveynlerinin ruh hâline, evin içinde herhangi bir kayıp, herhangi bir zorluk olup olmayışına göre değişir. Çocuğu günlük hayatta çok sık stres altında tutan OKS, LGS gibi sınav stresinin veya okul içerisinde öğretmeniyle yaşanan herhangi bir çatışmanın devamında tikler görülebilir. Çocuğun hayatında tik oluşumunda belli bir dönemden çok o döneme ait özelliklerden ve o dönemde olup biten olaylardan bahsetmek anne, babalara tiklere yardımcı olma konusunda daha çok yol gösterir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat