Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda skolyoz ne tür sorunlara neden olabilir?

1,321
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda skolyoz ne tür sorunlara neden olabilir?

Çocuklarda skolyoz değişik sorunlara yol açabilir. Bunlardan birisi psikolojik sorunlardır. Eğer çocuk omzunda ve sırtında eğrilik olduğunu biliyorsa bazı sorunlar yaşayabilir. Bel eğriliğinin artmasıyla birlikte bel ağrıları ortaya çıkabilir. 


İlerleyen dönemlerde bel ağrıları dışında akciğer kapasitesinin azalmasına bağlı olarak gelişebilecek üst solunum yolu enfeksiyonları da karşımıza çıkabilir. Hastalık ilerlemeye devam ederse kalp kası ile ilgili sorunlar ve kalpteki sıkışıklıklar sorun olarak karşımıza çıkar. 

Erken tanı, hızlı bir egzersiz programı ve tedavi programının hızlı bir şekilde uygulanması bu açıdan çok önemlidir. Tedavinin çok önemli bir basamağının takip olduğu unutulmamalıdır. Skolyoz bacak uzunluk eşitsizliğine yol açabilir. Bu da çocuğun yürürken topallamasına neden olur. Bunun tersi de doğrudur. 

Bacak uzunluk eşitsizlikleri de skolyoza yol açabilir. Skolyozun açısal olarak ilerlemesi mümkündür. Eğer tanı konmaz ve herhangi bir program uygulanmazsa yıllık belirli bir oranda ilerler. İlerleyen yaşlarda tedavi edilmediğinde her yıl 2 derece artar ve ağrılara ve omurga kireçlenmesine neden olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat