Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda sık rastlanan tikler hangileri?

21,840
kez izlendi
Puan: 4.10 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda sık rastlanan tikler hangileri?

Çocuklarda gözlenen tikler motor ve vokal tiklerdir. Tikler vücudun çeşitli bölgelerinin sallanması, boynun çevrilmesi, gözlerin yana doğru devrilmesi, ellerle ve parmaklarla yapılan hareketler, boğaz temizlenmesi ve burun çekilmesi gibi dışarıdan bakıldığında günlük hayatın içinde olabilecek hareketlerdir. Aileden olmayan ya da çocuğu sık gözlemeyen kişilerin bu tikleri farketmesi zaman alabilir. Bazen tik olduğu dışarıdan hiç anlaşılmayabilir. Ancak bu tikler gün içinde çok sık tekrar ettikleri için artık çocuğun veya ergenin günlük hayatını etkilemeye başlarlar. Bu noktadan itibaren ciddi bir bozukluktan bahsedilebilir.

Tike benzeyen davranışlar
Tikler birden bire ortaya çıktıkları için anne babaların farketmesi çok kolay olur. Ancak bazı durumlarda çocuklar tike benzeyen davranışlar edinebilirler. Bunda 2 tane önemli faktör vardır:
- Tiki olan ya da tike benzeyen davranışları olan arkadaşlarından veya yaşıtlarından etkilenebilirler ve onların yaptıklarını farkında olmadan tekrar etmeye başlarlar. Ancak bu tamamen taklitle yapılan bir durum olduğu için ve altında herhangi bir kaygı sebebi olmadığı için bu durum kısa sürede geçer ve biter.
- Anne babanın boşanması, kardeş doğumu, stres yüklü bir sınav dönemi gibi durumlarda çocuklar geçici olarak tikler sergileyebilirler. Bunun da süresi yaklaşık olarak 3 ay civarındadır. Eğer 3 ay civarında çocuğun tikleri bitiyorsa bunlar geçici tiklerdir ve daha çok durumsal tiklerdir. Ama hâlâ devam ediyorsa, şekil değiştiriyorsa, dışardan net bir şekilde sıklıkla görülebilecek duruma geldiyse bu tikler artık çocuğun ruhsal anlamda bir sıkıntı yaşadığını gösterir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat