Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda sağlıklı dişler için hangi vitaminler gereklidir?

2,181
kez izlendi
Puan: 2.33 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda sağlıklı dişler için hangi vitaminler gereklidir?

Çocuklarınızın gelişiminde diş ve kemik çok önem arz eder. Diş gelişmesi için vitamin takviyesi çok önemlidir. Özellikle bu vitaminlerden en önemlisi D vitaminidir. D vitamini sayesinde kalsiyum, fosfor dengesi iyi bir şekilde sağlanmakta, dolayısıyla kemik yapısı da kaliteli olmaktadır. 

Bunun dışında C vitamini de diş sağlığında ve diş gelişiminde önemli rol oynar. B grubu vitaminler de burada takviye edildiğinde, çocuk düzenli alabildiğinde, çocukların sinir uçlarını düzeltir, dişler sağlıklı gelişir. 

Özellikle D vitamini güneşten deri yolundan alınabilir. Bu bakımdan çocuklarınızın güneş ışınlarından yaralanması çok önemlidir. Ancak özellikle yaz aylarında çocuğun direk güneş ışınlarına maruz kalmaması, 10.00-16.00 saatleri arasında güneşin altında uzun süre kalmaması gerekir. Çocuğun güneş ışınlarından kontrollü bir şekilde yararlanması gerekir. 

Gıdalar içerisinde ise ülkemiz bu yönde şanslı durumdadır, çünkü ülkemizde her türlü gıdayı kolaylıkla bulabilmekteyiz. C vitamini sebzelerde ve meyvelerde bol miktarda bulunmaktadır. Ancak bunları da dikkatli bir şekilde vermek lazımdır. 

Vitaminlerin yanına Omega 3 denilen yağlar eklenirse daha da güzel olabilmektedir. Bu nedenle de örneğin balık bu gelişmede Omega 3 yönünden zengin olduğundan dolayı düzenli bir şekilde beslenmede bulunmalıdır. 

Çocuklara dengeli ve güzel gıdalar verildiğinde; sebze, meyve, tahıllarda özellikle B vitamini bol bulunmaktadır. Bunların hepsini denge içinde verildiğinde belki ekstra olarak ağızdan bile verilmesine gerek olmaz. Çocuklar iyi beslendiğinde, ilk 6 ayda anne sütü almışsa, çok daha sağlıklı olacaktır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat