Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda sağlıklı beslenme için kahvaltıda neler tüketilmeli?

1,154
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda sağlıklı beslenme için kahvaltıda neler tüketilmeli?

Kahvaltı yeni doğan bebek için farklı, süt çocuğu için farklı, okul öncesi için farklı, okul çocuğu için farklı olmalıdır. Süt çocuklarında katı gıdaya geçildikten sonra 6 aydan sonra katı pişmiş yumurta sarısı, suda bekletilmiş tuzu alınmış beyaz peynir, pekmez, ekmek içi veya bisküvi içi birlikte ezilerek bir kahvaltı öğünü olarak hazırlanabilir. Ancak bunu sevmeyen, tüketmeyen veya o saatlerde annenin hazırlaması uygun olmayan durumlarda, bebeğin bir çorba alması da uygundur. 

Daha büyük çocuklarda özellikle okul öncesi çocuklarda, geleneksel kahvaltıdan beklediklerini biraz daha yaratıcı hale getirmek mümkün olabilir. Eğer tost seven çocuklarınız varsa iki kepek ekmeğin arasına kaşar peyniri arasına domates olarak tost yapılabilir. Çoğu peynir yemekten hoşlanmayan çocuk tostu kabul edebilir, okul öncesi çocuklara omletler yapılabilir. Krep seven çocuklar vardır. Yumurtayı ve unu birlikte tüketecekleri için içine süt de katılabileceği için besleyici olabilecektir.

Geleneksel Türk kahvaltısı çocuk okula yetişecekse, anne çalışan bir anne ise genellikle hazırlanması güç ve çocuğun da tüketmesi uzun zaman alan bir kahvaltıdır. Bu anlamda geleneksel kahvaltıda zorluk çekebilirsiniz. Böyle durumlarda bir çorba tükettirmek veya kahvaltıyı kolay tüketilebilen bir hale getirmek uygundur. Ancak çocuğu kahvaltı yapmadan dışarı çıkarmayın çünkü kahvaltı en önemli öğündür. 12 saatliğin açlığı üzerine kahvaltısız güne başlamak, kan şekeri dengesini bozacağı için daha sonra aşırı gıda tüketimine ve obeziteye neden olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat