Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda saçkıran nasıl tedavi edilir?

6,394
kez izlendi
Puan: 2.25 / 5
Çocuklarda saçkıran nasıl tedavi edilir?
Çocuklarda saçkıran tedavisi büyük zorluklar taşır. Saçkıran hastalığı öncelikle basit formlarda dökülmeler halinde gerçekleşir. Yayıldığında ise bütün saçların, kaş ve kirpik gibi vücut kıllarının kaybına neden olabilir.

Çocuklarda sadece lokal dökülme gerçekleşebileceği gibi bütün vücutta da kıl dökülmeleri oluşabilir, hastalık daha şiddetli yaşanabilir. Yaygın durumlarda mutlaka saç derisine biyopsi uygulanıp hastalığın evresi saptanır ve bir tedavi seçilir.

Çocuklarda ise tedavi seçimi zordur. Yaş, kilo ve boyun getirdiği kısıtlamalar vardır. Hastalıkta bağışıklığın baskılanması gerektiğinden baskılama yapan bu ilaçlar çocuklarda gelişme geriliği yapabilir.

Olabildiğince lokal tedaviler tercih edilmelidir. Kortizonlu kremler, saç uyarıcıları, çeşitli kimyasal solüsyonlar uygulanabilir. Bunlar eczaneden değil, bizzat doktor kontrolünde alınması gereken ilaçlardır. Çocuklarda saçkıran hastalığı için mutlaka sık kontrol ve takip gerekir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat