Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda pekmez tüketimi nasıl olmalı?

21,436
kez izlendi
Puan: 3.50 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda pekmez tüketimi nasıl olmalı?

Çocuklarda pekmez bebeklik döneminde 6 ve 7. aydan sonra kahvaltı öğününde 1 tatlı kaşığı şeklinde ilave edilebilir. Çocuklarda pekmez tüketimi 6. aydan sonra günlük 2 tatlı kaşığı olmalıdır. Ancak enerji açığı varsa, büyüme ve gelişme varsa, bu konuda doktora ya da beslenme uzmanın tavsiyesi doğrultusunda bir beslenme planı hazırlanır.  Bu plan çevresinde ihtiyacı ölçüsünde 1-2 tatlı kaşığı kullanılabilir. Yetişkinlerde ise yine 1-2 tatlı kaşığı ya da yarım çay ihtiyacı enerji açığı dikkate alınarak yarım çay bardağını geçmemek kaydıyla uygun koşullarda düzenlenmiş bir beslenme programı ile birlikte kullanılabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde pekmez tek başına kullanabileceği gibi çeşitli besinlerle birlikte kullanılması söz konusudur. Ramazan aylarında pekmez mutlaka tahinle birlikte yerini almaktadır. Anadolu'nun çeşitli yerlerinde,  çeşitli tatlı karışımlarında içerisinde kullanılabilir. Çocuk beslenmesinde enerji ve besin kalitesini artırmak için kurabiye ve keklerin içerisinde, çeşitli tatlılarda kullanılır. Pekmezle çeşitli helvalar yapılabilir. Dolayısıyla enerji açığının söz konusu olduğu durumlarda bebeklerde anne sütünü bıraktırmayacak şekilde günlük beslenmeyi desteklemek amacıyla pekmez tüketilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat