Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda omurga eğriliğinin belirtileri nelerdir?

2,085
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda omurga eğriliğinin belirtileri nelerdir?

Çocuklarda omurga eğriliği boyun uzamasıyla birlikte ortaya çıkar. Bu dönemde aileler genelde çocukları banyo yaptırmadıkları için bunu anlamak zor olabilir. Omuz dengesinin farklı olması, kızlarda etek boyunun dengesiz olması, erkeklerde pantolon paça boyunun farklı olması omurga eğriliğinin işareti olabilir. 


Kız çocuklarında etek boyunun bir tarafta daha farklı olması, erkek çocuklarında ise pantolon paça boyunda farklılıklar ailenin dikkatini çeker. Göğüs kafesinde olan eğrilikler son derece önemlidir. Bu durumlarda hekime danışmak çok önemlidir. Kürek kemiğinin pozisyonu önemlidir. 

Bazen aileler kürek kemiği çıkıntısına ve şekline dikkat etmelidir. Omurga eğriliklerine neden olan faktörleri unutmamak gerekir. En dikkat çeken sorunlardan birisi bacak uzunluk eşitsizlikleridir. Zayıf çocuklarda sorun daha çabuk çözülebilirken, kilolu çocuklarda eğrilik daha çabuk ilerler ve tedavi daha zordur. Bu çocuklara film çekilmesi ve müdahale edilmesi önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat