Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda öksürük nasıl tedavi edilir?

335,009
kez izlendi
Puan: 4.58 / 5
Çocuklarda öksürük nasıl tedavi edilir?
Öksürüğün tedavisi nedene göre değişmektedir. Öksürüğün birçok nedeni olduğu için öncelikle nedenin tespit edilmesi gerekir. Öksürük kesicilerin kullanılması doğru olmadığı gibi çocuğa zarar da verebilir. Bu nedenle öncelikle neden bulunmalı ve nedene gore öksürük tedavisi yapılmalıdır. 

Çocuklarda nedene bağlı öksürük tedavisi

Öksürük nedeni gribal enfeksiyona bağlıysa antibiyotik kullanılması doğru değildir. Çünkü gribal enfeksiyolarda antibiyotiğin faydası olmaz. Gribal enfeksiyona bağlı burun tıkanıklığı varsa burun açan damlalar veya spreyler kullanılabilir. Bol sıvı alınması ve ıstırahat edilmesi önerilebilir. Geniz akıntısı varsa geniz akıntısını azaltan tedaviler verilebilir. 

Öksürük nedeni astıma bağlıysa bronşları genişleten nefes açıcı tedaviler verilebilir. Keskin kokulu parfüm ve temizlik malzemelerin kullanımından kaçınmak fayda sağlayabilir. 

Evde sigara içilmesi öksürüğe neden olabildiği gibi verilen tedavilerin de etkisiz olmasına neden olabilir. 

Reflüye bağlı öksürük varsa reflü ilaçları verilmesi gerekir. Zatureyye bağlı öksürük varsa antibiyotik tedavisi etkili bir tedavi olacaktır. 

Yabancı cismin akciğere gitmesine bağlı öksürük varsa yabancı cismin akciğerden çıkarılması gerekir. 

Tüberküloz yani verem hastalığına bağlı öksürükse verem hastalığına yönelik tedavi verilmelidir. Ani gelişen kruba bağlı öksürük varsa, kruba yönelik buhar tedavisi ve ilaç tedavisi verilmesi gerekebilir.

Öksürüğe yol açan sorun ortaya konmadan tedavi verilirse altta yatan hastalığı gizlemiş oluruz. Bu nedenle öksürük kesici ilaçların kullanılması doğru değildir. Nedenin bulunması ve nedene yönelik tedavi verilmesi daha doğrudur. 
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat