Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda öksürük her zaman bulaşıcı mıdır?

31,511
kez izlendi
Puan: 4.73 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda öksürük her zaman bulaşıcı mıdır?

Öksürük bir bulgu olduğu için öksürüğü yapan etkene göre bulaşıcılık değişir. 

Öksürük, soğuk algınlığı virüsü veya gribal bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, öksürük, hapşırma gibi yollarla vücut salgılarının dağılması nedeniyle bulaşıcıdır. 

Alerjik öksürük bulaşıcı değildir . Özellikle astım hastalığına bağlı öksürük bulaşıcı değildir. Çocuğun hava yollarında hassasiyet olabilir. Tozla karşılaştığında, havadaki nem oranı değiştiğinde yahut sigara içilen bir ortamda bulunduğu zaman öksürebilir. Ancak astımlı bir çocukta öksürüğe neden olan önemli sebep gribal enfeksiyondur. Gribal enfeksiyonlar astımlı birini öksürtüyorsa virüslerin bulunduğu vücut salgıları ile öksürük bulaşıcı olur. 

Enfeksiyon nedeniyle öksürük

Çocuk eğer viral bir enfeksiyon geçiriyorsa ya da boğazında bir enfeksiyon varsa öksürdüğü zaman o virüsü ya da bakteriyi bulaştırabilir, ancak kendi alerjik hastalığı bulaşıcı değildir. 

Alerjik olaylar dışındaki akciğeri ilgilendiren enfeksiyonlarda, yani zatürre, bronşit, bronşiyolit, tüberküloz gibi hastalıklarda ise bulaşıcıdır. Bu gibi hastalıklarda nefes yoluyla sekresyonlar bulaşıcıdır. 

Öksürük çocuktaki yapısal bir anomaliden kaynaklanıyorsa örneğin reflüye bağlı öksürük oluyorsa bulaşıcı değildir. 

Kistik fibroz gibi bir hastalık öksürüğe neden oluyorsa bulaşıcı değildir ama kistik fibrozlu bir çocukta eğer bakteriyel ya da viral bir enfeksiyon varsa öksürdüğü zaman damlacık yolu enfeksiyonuyla virüsü dışarı saçıp bulaştırabilir. Çocuğun asıl hastalığı bulaşıcı değildir. 

Üst solunum yolu enfeksiyonları temasla ve damlacık enfeksiyonuyla bulaşır. Sonuç olarak öksürüğe etken eğer mikrobik ise ve yoğun sekresyonlara neden oluyorsa etrafa virüs ve bakteri saçar. Bu bakteri ve virüsler de bulaşıcı özellik gösterir. 

Bu yüzden örneğin eğer bir çocukta viral enfeksiyona bağlı öksürük varsa bunun evdeki 6 aylık bebeğe bulaşmaması için çocuğa maske bağlanabilir, sık sık ellerini yıkayabiliriz. 

Eğer yuvaya giden bir çocukta çok yoğun bir virüse bağlı öksürük varsa çocuğun öksürüğü ve bulaşıcılığı geçene kadar yuvaya gönderilmemesi diğer çocukların sağlığı açısından önemlidir. Yani bulaşıcılığa karşı damlacık enfeksiyonu açısından önlem almalı, temastan ve vücut salgılarından bulaştığı için ellerimizi daha sık yıkamamız gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat