Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda öksürük her zaman bulaşıcı mıdır?

26,519
kez izlendi
Puan: 4.73 / 5
Çocuklarda öksürük her zaman bulaşıcı mıdır?
Öksürük bir bulgu olduğu için öksürüğü yapan etkene göre bulaşıcılık değişir.

Mesela soğuk algınlığı virüsü veya gribal bir enfeksiyondan kaynaklanan bir öksürük varsa bu sekresyonlardan dolayı bulaşıcıdır.

Alerjik öksürük bulaşıcı değildir

Çocuğun hava yollarında hassasiyet olabilir. Tozla karşılaştığında, havadaki nem oranı değiştiğinde yahut sigara içilen bir ortamda bulunduğu zaman öksürebilir

Tüylü bir giysi giydiği zaman dahi öksürebilir ve bu bulaşıcı değildir.

Alerjik olaylar dışındaki akciğeri ilgilendiren enfeksiyonlarda, yani zatürre, bronşit, bronşiyolit, tüberküloz gibi hastalıklarda ise bulaşıcıdır.

Sonuç olarak öksürüğe etken eğer mikrobik ise ve yoğun sekresyonlara neden oluyorsa etrafa virüs ve bakteri saçar. Bu bakteri ve virüsler de bulaşıcı özellik gösterir.

Öksürük eğer ki çocuktaki yapısal bir anomalden kaynaklanıyorsa örneğin kistik fibroz gibi bir hastalık öksürüğe neden olur.

Kistik fibroz bulaşıcı değildir ama kistik fibrozlu bir çocukta eğer bakteriyel ya da viral bir enfeksiyon varsa öksürdüğü zaman damlacık yolu enfeksiyonuyla virüsü dışarı saçıp bulaştırabilir.

Çocuğun asıl hastalığı bulaşıcı değildir. Çocuk eğer viral bir enfeksiyon geçiriyorsa ya da boğazında bir enfeksiyon varsa öksürdüğü zaman o virüsü ya da bakteriyi bulaştırabilir, ancak kendi alerjik hastalığı bulaşıcı değildir.

Üst solunum yolu enfeksiyonları temasla ve damlacık enfeksiyonuyla bulaşır.

Bu yüzden örneğin eğer bir çocukta viral enfeksiyona bağlı öksürük ve alerjik yatkınlık varsa bunun evdeki 6 aylık bebeğe bulaşmaması için çocuğa maske bağlanabilir, sık sık ellerini yıkayabiliriz.

Eğer yuvaya giden bir çocukta çok yoğun bir virüse bağlı öksürük varsa çocuğun öksürüğü ve bulaşıcılığı geçene kadar yuvaya gönderilmemesi diğer çocukların sağlığı açısından önemlidir.

Yani bulaşıcılığa karşı damlacık enfeksiyonu açısından önlem almalı, temastan ve sekresyonlardan bulaştığı için ellerimizi daha sık yıkamamız gerekir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör

Bugün Popüler

UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat