Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda öfke nöbetini önlemek için neler yapabiliriz?

2,737
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda öfke nöbetini önlemek için neler yapabiliriz?

Çocuklarda öfke nöbeti dediğimiz, uzun süre devam eden ve sakinleştirme çabasına rağmen geçmeyen nöbetleri kastettiğimizde bu gerçekten aileleri zorlayan bir nöbettir. Özellikle bazı çocuklar geceleri bir anda kalkar, ağlamaya başlar, anne babası yanına gider, sakinleştirmeye çalışır ama çocuk onların varlığını önemsemez, daha çok bağırır ve anne baba çaresiz bir durumda kalır. 

Öfkenin ifadesi, yansıması çocuğa büyük bir oranda zarar vermez. Yani çocuğunuz çok bağırıyor, çok kızıyor diye çocuğun fizyolojisine ve psikolojisine çok zarar vermez. Duyguların ifadesi genelde insanları rahatladır. Hepimiz bir üzüntüden sonraki ağlama ile rahatlarız. Birisine karşı bir öfkemiz varsa, içimizde tutmak yerine gidip ona söylersek bu bizde rahatlığa yol açar. 

Çocuğunda dışarı çıkan duygusundan endişe etmemek gerekir. Eğer çocuk bunu geceleri dışarı atıyorsa, anne babanın ben gündüz duygusunu dışarı atmasına engel mi oluyorum ki bu uykuda ortaya çıkıyor diye kendisini sorgulaması gerekir. 

Eğer çocuğun öfke anında anne baba çok konuşuyorsa, çok fazla araya giriyorsa çocuktan daha fazla öfke, kaygı taşıyorsa asıl bu durumlar zarar veriyor demektir. Sakin bir şekilde bu durumun yatışmasını beklemek gerekir. Çocuk bir süre sonra normale dönecektir. Eğer öfke nöbetleri 15 dakikayı geçiyor, günde 3 defadan fazla oluyorsa o zaman bir uzmana götürmek faydalı olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat