Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda öfke kontrolü nasıl sağlanır?

6,841
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Çocuklarda ya da yetişkinlerde öfke kontrolünün 2 aşaması vardır. Birincisi duyguyu tanımlamaktır. Ne zaman öfkeleniyorum, hangi durumlar beni öfkelendiriyor, çabuk öfkelenen biri miyim, çabuk öfkelenen biriysem genetik mi gibi sorularla duygu tanımlanabilir. Duygunun tanımlaması aşamasına geçilebilir. 

Aile kendi çocukları içinde öfke kontrolü sağlamak istiyorsa öncelikle bu çocuk gerçekten hangi durumlarda öfkeleniyor, ne zaman öfkeleniyor, ben anne baba olarak ihtiyaçlarını karşılayamıyor muyum, çocuk öfkeyle beni kontrol etmeye mi çalışıyor gibi soruların cevabını araştırmalıdır. 

Öfke kontrolünden kastımız eğer öfke duygusu kişinin kendine ve çevresine zarar vermeye başladıysa o zaman söz konusudur. Çocuk öfkesinden dolayı arkadaşına vuruyorsa, arkadaş ilişkileri olumsuz etkileniyorsa, öfkelendiğinde duvara vuruyorsa bu davranışlar kabul edilebilir değildir. O zaman öfke kontrolünden söz edilebilir. Öfke kontrolünden söz edildiğinde yapacağınız temel iş çocuğun davranışını doğru davranışla yer değiştirmektir. Sen kafanı oraya vuruyorsun, onun yerine yatağa yumruk atabilirsin diyebilir. Çocuğun yaşına göre kum torbası almak faydalı olacaktır. Evde mutlaka öfke ifade oyuncaklarının da bulunması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat