Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda kronik öksürüğün belirtileri nelerdir?

49,663
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Çocuklarda kronik öksürüğün belirtileri nelerdir?
3 haftadan uzun süren bir öksürüğe kronik öksürük denir.3 haftadan daha az sürüyorsa bu öksürük akut öksürüktür. Kronik öksürük alerjik yapılı çocuklarda sık olur. Bronşlardaki hassasiyet, astım yatkınlığı ya da astım kronik öksürüğe neden olur.

Postnazal drip dediğimiz burun arkasında, genize doğru sürekli bir akıntı oluyorsa ki bu sinüzite bağlı olabilir, alerjik burun tıkanıklığı öksürüğe neden olabilir.

Çocuğun geçirdiği bir viral enfeksiyondan sonra ikinci bir viral enfeksiyon ilave oluyorsa öksürük buna da bağlı olabilir.

Kimi zaman da yapısal bazı akciğer hastalıklarında kronik öksürük olabilir. Kistik fibroz, bronşlardaki siliyaların fonksiyonlarının bozuk olmasına bağlı olabilir.

Kronik öksürük akut öksürükten farklı olarak mutlaka araştırılıp, etkeni saptayıp, ona göre kronik problemler varsa önlemlerin alınmasını gerektirir.

Akut öksürükte ise çocuğun burnu akıyorsa, 3 ? 4 gün süren hapşırığı ve nezle bulguları oluyorsa bu zaten selim bir durumdur, kendi kendiyle sınırlı bir hastalıktır. Öksürüğü 5 gün de 10 gün de sürebilir ama kendi kendine geçecektir.

Öksürük 3 haftadan daha uzun sürüyor, burunda sürekli akıntı oluyor ve çocukta gece horlaması başladıysa; çocukta özellikle geceleri öksürük nöbetleri fazlalaştıysa daha ayrıntılı bir araştırma yapıp ona göre önlem alınması gerekir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör

Bugün Popüler

UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat