Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda iştahsızlık nedenleri nelerdir?

37,626
kez izlendi
Puan: 3.98 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda iştahsızlık nedenleri nelerdir?

Çocuklar normalde yemek yemeyi sever. Çocuklarda iştahsızlığın pek çok sebebi vardır. Buna en sık rastlanan sebep azalmış gereksinimdir. Çocukların dönem dönem yiyecek gereksinimi azalır. Gereksinimi azaldığı zaman iştahsız olduğu düşünülür. Ancak bu normaldir, çocukların mevsim geçişlerinde iştahsızlığı artış gösterebilir. Ailenin hayatında bir değişiklik olduğunda, çocuk hasta olduğunda veya bir solunum enfeksiyonu geçirirken çocuklarda iştahsızlık görülmesi normaldir. Çocuklar mide bağırsak enfeksiyonları geçirirken iştahsız olabilir. Çocuklar bir yıl içinde 9- 10 defa virüsler nedeniyle enfeksiyon geçirebilir. Bu sırada iştahları azalabilir. 

Çocukta daha uzun süreli iştahsızlık varsa ve büyüme problemleri daha ciddi boyut aldıysa, daha ciddi problemler olup olmadığını düşünmek gerekir. Eğer iştahsızlık uzun süren bir problemse ve çocukta başka sıkıntılar varsa o zaman detaylı bir inceleme yapmak gerekir. Bir çocukta sürekli iştahsızlık varsa bu yapısal bir şey olabilir. Ailede başka iştahsız kişiler olabilir. Çocuk iştahsız olduğu için evde gerçekleşen yiyecek savaşları da çocuğun yemekten soğumasına yol açabilir. Bu konuda çocuğa sürekli olarak ısrar edilmesi, psikolojik faktörler iştahsızlığı artırabilir. Aynı zamanda nadir de olsa tiroit bozuklukları gibi bağırsak hastalıkları yiyecek alerjileri gibi problemler çocuklarda uzun süren iştahsızlığa neden olabilir. 

Küçük yaştan bu yana beslenme ve sofra eğitimi iyi bir şekilde verilen, yiyecek savaşlarının yaşanmadığı ve düzenli beslenme alışkanlıkları olan bir ailede büyüyen sağlıklı bir çocuk yemek konusunda sorun çıkarmayacaktır. Aksine, çocuklar iştahlıdır ve yemek yemekten hoşlanırlar. Ancak küçük yaştaki beslenme, sofra eğitimlerini iyi verilmeyen, müdahale edilen, doyduğu halde halen beslenmeye çalışılan veya birlikte sofraya oturulmayan, yemek saatlerinde mutsuz olan bir çocuk, dönemsel olarak yemek yeme sorunları yaşayabilir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat