Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda iştahsızlık hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

24,611
kez izlendi
Puan: 4.06 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda iştahsızlık hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Çocuklarda kısa dönemli hastalıklarda, üst solunum yolu enfeksiyonlarından idrar yolu enfeksiyonuna, mide bağırsak enfeksiyonlarından başka enfeksiyonlara kadar pek çok hastalık iştahsızlık yapabilir. Ancak bunlar oldukça geçicidir. Bebekler söz konusu olduğunda burun tıkanması iştahsızlık yapabilir. Çünkü burunları tıkanan bebekler çok fazla yiyecek gibi hissetmezler kendilerini. Bu dönemde çocuğun uykusunda da sorun olacaktır. Çünkü çocuklar erişkinler gibi ağızdan nefes almayı bilmezler. Burnu tıkalı olan bir çocuk rahat nefes alamaz. Rahat nefes alamazsa uyku ve beslenme sorunları ortaya çıkabilir. 

Ancak çocukta uzun dönemli iştahsızlıktan bahsediliyorsa bu durumda çocuğun büyüme grafiğine bakmakta fayda vardır. Çocuk eğer kilo alamıyor, boyu uzamıyorsa, büyümesinde sorun oluyorsa o zaman daha ciddi hastalıklar düşünülmelidir. Tiroit büyüme hormonu sorunları gibi hormonal hastalıklar, kronik bağırsak hastalıkları, çolyak, kron sorunlar düşünülmeli ve çocuğu daha detaylı bir şekilde incelemelidir.

Çocuklarda psikolojik sorunlar, evde yaşanan şiddet, aile içi geçimsizlik iştahsızlığın çok önemli nedenlerinden biridir. Süren yiyecek savaşları, çocuğa sevmediği yiyecekleri zorla yedirmeye çalışmak, çocuğun baştan itibaren zorla beslenmeye çalıştırılması da iştahsızlığın oldukça sık görülen sebeplerinden biridir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat