Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda iştahsızlık hangi dönemlerde artar?

26,690
kez izlendi
Puan: 3.88 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda iştahsızlık hangi dönemlerde artar?

Çocuklarda iştahsızlık örneğin 1. sene çok iştahsızlık gözükmezken 1-3 yaş arası iştahsızlık daha fazla görülür. Daha sonra okul çağında dönem dönem iştahsızlık artabilir. Özellikle 1- 3 yaş arası iştahsızlığın görülmesinin nedeni bu yaşlarda 2 yaş sendromu, terrible 2, 1. ergenlik dönemi, korkunç 2 yaş, negativizm dönemi gibi pek çok farklı şekilde tanımlanan dönem ile ilgilidir. Çocuk bu dönemde kendi vücudunu ve sınırlarını tanımaya başlar ve ailesine karşı direnç gösterir. Bu nedenle bu dönemde hayır deme daha sık görülür.

Aynı zamanda bu dönem ihtiyaçların azaldığı, besin gereksinimlerin azaldığı, büyümenin birinci yaşa kıyasta azaldığı bir dönemdir. Duyu reseptörleri ağızda çok miktarda bulunur. Oysa çocuğun ağzı büyüklere kıyasla çok daha küçüktür. Bu yüzden de iştahsızlığı artacaktır. Bahar döneminde iştah tipik olarak biraz daha azalır, yaz döneminde daha fazla açılır. Çocukların fiziksel aktivitesinin daha az olduğu dönemlerde, iç mekanlarda daha çok zaman geçirdikleri dönemlerde de iştahları tipik olarak azalabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat