Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda inatlaşma hangi dönemlerde yoğunlaşır?

19,231
kez izlendi
Puan: 4.39 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda inatlaşma hangi dönemlerde yoğunlaşır?

2-4 yaş arası dönemde çocuklarda inatlaşma daha yoğundur. 2 yaşında çocuk artık konuşmaya başlamış, yürümeyi öğrenmiş, kendini ifade etmeye ve benlik algısına sahip olmaya başlamıştır. Ayrıca bu dönemde anneden ayrışma söz konusudur. 


Çünkü çocuk ilk başlarda annesinin bir parçası gibi kendini görürken, bu dönemde artık kendisinin farklı bir bedende ve kimlikte olduğunu fark eder. Kimliğini fark etmeye başlayan çocuk bu dönemde kendi isteklerini ortaya koymaya başlayacak ve çevresindekilerle inatlaşma yoluna gidecektir.

Ergenlik döneminde de tekrar çocuk farklı bir düzeyde kimlik arayışına girer ve bu dönemde kendi kimliğini ortaya koyma çabası yüzünden çocuklarda inatlaşma daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Çocuğu birey gibi kabul edip ona inatlaştığı şeyin neden olamayacağının çok anlaşılır ve net bir dille anlatılması gerekir.
Özellikle 3 yaşında çocuk sosyalleşmeye başladığında çocuğun artık neyi isteyip istemediğine aile değil çocuk karar vermelidir. Özgüven gelişimi ve çocuğun seçim kabiliyetini arttırmak adına da bu tutum önemlidir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat