Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda gece terörü nasıl olur?

6,397
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda gece terörü nasıl olur?

Gece terörü 9 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda zaman zaman rastlanılan bir olgudur. Bu yaştaki çocuklar özellikle gece saat 2-3 gibi birden ağlayarak bağırmaya başlarlar. Yanlarına gittiğinizde çocukları genellikle oturmuş bulursunuz. Genellikle sizi fark etmezler, gözleri açıktır veya kapalıdır ama sizin geldiğinizi fark etmez, seslenmelerinize cevap vermezler. Bağırmaya ve rüya görüyormuş gibi davranmaya devam ederler. Muhtemelen rüya gördükleri ama rüyaya tepkilerinin aşırı oldukları düşünülmektedir. 

3 yaşından sonra gece terörü genellikle geçer. Aileler için biraz korkutucu bir durumdur. Çünkü aile çocuğuna ulaşamamaktadır. Bağıran, ağlayan, oturmuş bir çocukla karşı karşıyadır ve onu sakinleştirememektedir. Gece terörlerinde çocuğa sarılmak, onun güven duygusu içinde olduğunu hissettirmek, sakinleşmesini beklemek en doğrusu olacaktır.

Nadiren gece terörü ile karıştırılabilen epileptik ataklar, sara atakları vardır. Gece terörü derken bu sara ataklarını da atlamamak gerekir. Gece terörü ile benzer şekilde görülen, epileptik ataklar da vardır. O ayırımı bir uzmanın yapması gerekecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat