Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda diş çürükleri nasıl önlenebilir?

30,188
kez izlendi
Puan: 4.49 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda diş çürükleri nasıl önlenebilir?

Özellikle şekerli süt içen bebeklerde sürekli ağız içerisinde kalan bu şekerli ortam tükürüğü asidik hale getireceğinden dolayı biberon kullanan çocuklarda çürük oluşma ihtimali diğerlerine göre daha fazla.

Bir başka çürük oluşma sebebi ise ağız solunumu. Burundan nefes alamayan çocuklarda sürekli ağız solunumu dişlerin üzerinde bir kuruluk meydana getireceğinden, yıkama ve temizleme tükürük tarafından yıkama ve temizleme olmayacağından dolayı çürük ihtimali de çok daha fazla olur.

Çürüklerin başladığı noktalar dişlerin çiğneme yüzeyleridir. Çocuklarda % 74 oranında buradan başlar.

Dişlerin yüzeyinde fizyolojik bazı oluklar ve yarıklar; bazı derin çukurlar vardır. Bakteri plağının buraya dolması ve fırçayla etkin olarak temizlenememesi sonucunda bu çürükler buralardan başlar.

Çürüklerin iki dişin arasından başladığı durumlar da söz konusudur ama bunun oranı diğerinden çok daha azdır. Demek ki buna yönelik bir uygulama yapmakta gerekir.

Çürük oluşumu için ne yapılabilir? Bu oluklar ve yarıklar sığlaştırılıp, uygun bir dolgu maddesiyle kapatılabilir. Buna 'Fissür Sealants' (Fissür Örtücüler) diyoruz biz.

Çocuğa flor tabletleri verilip dişin minesi kuvvetlendirilebilir. Zaman içerisinde hekim tarafından flor uygulaması yapılabilinir. Onun haricinde elbette ki en önemli ve en etkili şey diş fırçalama. Dişler düzenli olarak fırçalanırsa çürük olmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat