Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda çarpma veya düşme sonucu kırılan diş saklanmalı mı?

17,816
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Çocuklarda çarpma veya düşme sonucu kırılan diş saklanmalı mı?
Eğer diş kırılmışsa yani kök hâlâ ağız içerisinde ama üst tarafı kırılmış ve düşmüşse o zaman o dişi tekrardan, kırılan parçayı tekrardan kullanmak hemen hemen imkânsızdır ve çok zordur.

Çok nadir durumlarda biz bunu bir restorasyon materyali olarak kullanabiliyoruz. Bazen yapıştırabiliyoruz ama bu çok nadir. O yüzden kırık parçanın saklanması bize çok bir şey kazandırmıyor.

Burada en önemli olay kırık meydana geldikten yani travma meydana geldikten sonra en yakın zamanda hekime gitmektir. Bu sayede hem çeşitli ağrıların önü alınmış, hem de dişin ağızda kalma süresi bir şekilde artırılmış olur.

Eğer yerinden fırladıysa...

Eğer yerinden fırlama gibi bir durum, yani köküyle birlikte yerinden çıkma söz konusuysa, o zaman şunlara dikkat etmek lazım;

- Dişi kökünden değil, ağızda görülen kısmından tutup, kaldırılmalı.
- Çıkan diş akan suyun altında yıkadıktan sonra ya çocuğun dilinin altında ya da annenin dilinin altında veya hiç olmuyorsa ılık bir sütün içinde saklanarak hekime ulaştırmalı.

Uygun ortamda gelen diş tekrardan yerine adapte edilip kullanılabilir. Bu ihtimali kaybetmemek için bu şekilde bir saklama yoluna gitmek lazım.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat