Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda ateş endişelenilmesi gereken bir durum mudur?

83,667
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda ateş endişelenilmesi gereken bir durum mudur?

Ateş kendi başına bir hastalık olmadığı için birçok hastalığın ortak bulgusu olduğu için altta yatan etken hastalığın ağırlığını belirler. Ateşin kendisini değerlendirdiğimiz zaman yani ateş olarak baktığımız zaman birçok faydası da var.

Ateş, enfeksiyonlara karşı savaş demek

Ateş bağışıklık sistemini uyarıyor, enfeksiyonlara karşı vücudumuzun savaşını daha da artırıyor, aktifleştiriyor. Artı olarak bize çocukta bir enfeksiyon olduğuna dair bulgu veriyor. Özellikle anne olarak baktığımız zaman olaya.

Ateşin zararlarına baktığımız zaman, mesela ateş fobisiyle ilgili annelere "Ateşi çıktığı zaman çocuğunuza neler olabilir?" sorusu sorulmuş ve araştırma sonunda şöyle sonuçlar çıkmış;

Ateş 41,5 üzerine çıkarsa tehlikeli olur

Annelerin % 18'i "çocuğumda ölüme neden olur" diye cevap veriyor, % 25 - 30'u "çocuğumda beyin hasarı, felce neden olabilir" diye söylüyor, % 50'si "ateşli havale yapar "diye yanıt veriyor.

Ateşin kendi başına beyine hasar vermesi için 41,5'in üzerine çıkması gerekir. Bu da genelde enfeksiyonlarda çok çok nadir olan bir şey. Yani demek ki ateş kendi başına beyine zarar vermiyor, çocuklarda felce neden olmuyor.

Ateş kendi başına ölüme neden olmuyor. Ateşli havale yapabiliyor. Ateşli havale de selim bir hastalık ve % 2 - 4 çocukta görülür. Ancak çocuğun yatkınlığı varsa ortaya çıkar.

Ateş, eğer çocukta metabolik bir hastalık varsa problemi artırabilir, kalple ilgili bir problem varsa kalp yetersizliğini artırabilir. Şeker hastalığı gibi bir hastalığı varsa şeker dengesini bozabilir kronik hastalığı olan çocuklarda. Ama kendi başına vücut direncine faydası olduğu için, faydası olan bir bulgudur bizim için.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat