Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda astımı neler tetikler?

1,918
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda astımı neler tetikler?

Astımlı çocukların nefes borularında genetik ve çeşitli faktörlerle inflamasyon dediğimiz iltihaplanma vardır. Nefes borularındaki iltihaplanmaya bağlı olarak nefes borularının koruyucu mukoza tabakasında hasar oluşur. Bu hasar sonucu akciğerlerin nefes boruları çok hassastır. Bunun dışında astımda nefes borularının yapısı da değişmekte ve bu değişiklik bronşların hassaslığının artmasına katkıda bulunmaktadır.

Çocuklarda astım nedenleri

Alerjenler, sigara, kirli hava, kokulara ve gribal enfeksiyonlar gibi tetikleyiciler akciğerlerin nefes borularının daha kolay daralmasına neden olur. Bronşların daralmasına neden olan faktörlere astımı tetikleyici faktörler denir. 

Tetikleyici faktörler bronşların daralmasına neden olarak öksürük, hışıltı, nefes sıkışması gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. 

Bu tetikleyicilerin başında gribal enfeksiyonlar gelir. Gribal enfeksiyonlar astımın tetikleyen faktörlerin %80'lik kısmını oluşturur. Bu nedenle okula başlayan çocuklarda gribal enfeksiyonlardan dolayı sık sık öksürükler başlar. Astımlı çocuklar gribal enfeksiyona karşı aşırı hassas ve ağır geçirmeye eğilimlidir. 

Ani hava ve ısı değişiklikleri, egzersiz, sigara içme veya sigara dumanına maruz kalma, parfümler, evde yapılan temizlik malzemelerinin kokusu, çamaşır detarşanların kokusu astımı tetikleyebilir. 

Reflü de astıma tetikleyen faktörlerdendir. Astıma neden olan alerjenler de astımı tetikleyebilir. Nemli bölgelerde en sık alerjenler ev tozu miteları ve küfler iken, kurak bölgelerde polenler en sık alerjenlerdir. 

Bazı ilaçlar, aşırı heyecan veya üzüntü de astımı tetikleyebilir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat