Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda astım tedavisinde aşı nasıl uygulanır?

2,243
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda astım tedavisinde aşı nasıl uygulanır?

Astım tedavisinde ilaç tedavisi ile bronşlarda oluşan hasar iyileşirken bir astıma neden olan alerjiler bronşlarda hasar oluşturmaya devam etmektedir. Bu nedenle devam eden hasarın önlenmesi içi alerji aşıları uygulanmaktadır. 

Astım tedavisinde aşı uygulaması

Astım tedavisinde son yıllarda aşı tedavisindeki gelişmeler herkesin dikkatini çekiyor.
  
Çocuklarda astımın nedeni alerji ise çocuklarda alerji aşısı ile tedavisi uygulanabilir. 

Astımlı çocuklarda alerji aşıları alerjiye karşı tolerans oluşturmak için kullanılır. Çok küçük dozlarda başlanarak vücudun bu alerjik olduğu maddeye alıştırılması sağlanır. 

Çocuklarda astım tedavisi için aşı

Tolerans gelişince astıma neden olan alerjenler artık bronşlara zarar vermemeye başlar. Aşı tedavisi ilaç gereksinimini azaltır veya ortadan kaldırır, yeni alerjilerin gelişmesini önler ve hayat kalitesini artırmaktadır. Çocuklarda aşının etkisi yetişkinlere göre çok daha fazladır. Çünkü çocuklarda immün sistem değişim içindedir.

Alerji aşısı için öncelikle ciltten alerji testlerine göre karar verilir. Alerji testlerinde saptanan alerjiye göre çocuğa özel alerji aşısı hazırlanır. Alerji testlerinin yapılması ve alerji aşısı kararı konusunda eğitim alan tek uzmanlık lanı çocuk alerji uzmanlığıdır. Bu nedenle ciltten alerji testi yapılması ve alerji aşılarının kararının çocuk alerji uzmanları sorumluluğunda yapılması çok önemlidir.

Alerji aşıları cilt altı enjeksiyon ve dil altı olmak üzere iki yöntemle uygulanır. 

Dil altı aşıları 3 yaşından büyüklerde yapılabilirken cilt altı enjeksiyon aşıları 5 yaşından büyüklerde yapılır. 

Dil altı aşıların ciddi bir yan etkisi olmadığı için ilk doz dışındaki uygulamalar evde uygulanabilir. Cilt altı enjeksiyon aşıları ise nadiren önemli yan tesirleri olabildiği için doktor gözetiminde yapılmalıdır ve 30 dakika doktor gözetiminde yan etki gelişimi açısından beklenmesi gerekir. Yan tesirlerin en aza indirilmesi için çeşitli önlemler alınabilmektedir. 

Alerji aşıları en az 3 yıl süreyle kullanılır. Bu sure 5 yıla kadar uzatılabilir. 

Aşı tedavisinin etkisi tedaviden sonra 6 ayda belirginleşir. Birinci yılın sonunda faydası mutlaka olmalıdır. Birinci yılın sonunda aşı tedavisinin faydası yoksa aşı tedavisi kesilir.

Alerji aşıları kortizon içerdiğine yönelik söylemler vardır. Alerji aşıları kesinlikle kortizon içermez. İlerde çocuğa zararı olmaz. Kısırlık yapmaz. Bu söylemlerin hiçbir doğru değildir. 

Alerji aşılarının başarısı çocuklarda yüksektir. İlaç ihtiyacını azaltır, çocukların hayat kalitesini artırır. Aşı tedavisi çocuklarda yetişkinlere göre daha etkilidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat