Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda astım nasıl tedavi edilir?

8,104
kez izlendi
Puan: 1.55 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda astım nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda astım tedavisi 3 türdür. Korunma, ilaç tedavisi ve alerji aşı tedavisi. 

Çocuklarda astım tedavisi

Korunma tedavisinde astıma neden olan ve tespit edilen alerjenden kaçınmadır. Örneğin ev tozu. Mite alerjisi olan bir çocukta mite alerjisine karşı önlemler alınır. Polen alerjisi alerjisi olanlara polenlere karşı önlemler alınır. Tetikleyici faktörlerden kaçınılır. Örneğin keskin parfüm, keskin kokulu temizlik malzemelerinden kaçınılır.  Evde sigara içilmesi yasaklanır. 

Astım hastalığında ilaç tedavisinde, rahatlatıcı tedavi ve iyileştirici tedavi olarak iki tür ilaç tedavisi vardır. Rahatlatıcı ilaçlar bronşları genişleterek öksürük rahatlatır. Öksürük rahatlayınca kesilir. 

İyileştirici ilaçlar ise akciğerde gelişen hasarlı bronş mukozasını düzeltir. Uzun sureli tedavidir. Kortizonlu sprey ilaçlar ve kortizonsuz olan ilaçalr vardır. Kortizonlu ilaçlar sprey şeklinde ve toz şeklinde olabilmektedir. Nefes yoluyla alınır. 

Kortizonsuz olanlar 6 aydan 5 yaşına kadar gıdalarla veya çiğneme tableti şeklinde uygulanır. 5 yaşından 14 yaşına kadar çiğneme tableti ve 14 yaşından sonra yutma tablet olarak kullanılabilir. Genelde akşamları kullanılır. 

Alerji aşıları ise alerjiye bağlı astımlı olanlarda kullanılır. Dil altı sprey ve cilt altı enjeksiyon şeklinde uygulanabilir. Yakın zamanda dil altı tablet aşılar da kullanıma başlanacaktır. Dil altı aşılar 3 yaşından sonra uygulanır ve en az 3 yıl süreyle uygulanır. Cilt altı enjeksiyon aşılar ise 5 yaşından sonra uygulanabilir ve en az 3 yıl süreyle uygulanır. Aşı tedavisi astım tedavisinde faydalı olur. İlaç gereksinimini azaltır. 

Çocuklarda alerji aşıları konusunda eğitim almış tek uzmanlık alanı çocuk alerji uzmanlarıdır. Bu nedenle alerji aşı tedavisi kararının ve izleminin çocuk alerji uzmanları tarafından yapılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat