Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda anne bağımlılığı ne zaman tehlikeli olabilir?

2,095
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda anne bağımlılığı ne zaman tehlikeli olabilir?

Küçük çocuklarda görülen anne bağımlılığı, çocuk gelişimde iki yıldan sonra tehlikeli olmaya başlar. İki yaşından itibaren çocuğun tek başına kalabilme, tek başına oyunlar üretebilme, anneden ayrı kalabilme, anneden ayrı uyuyabilme, anne olmadan beslenebilme gibi ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilmesi gerekir. 

İki yaşından sonra çocuk anneden bağımsız olamıyorsa ve annesinden ayrılamıyorsa kaygılanılacak seviyeye gelinmiş demektir. Bu tehlikenin kendini anaokulu yaşlarında göstermeye başladığı görülür. 

Çocuk anaokuluna gitmek istemez, annesinden ayrılmak istemez, annesinin devamlı yanında kalmasını ister ve anaokuluna gitmeme yönünde direnir. Bu yıllarda çocuğun anneye bağımlılığı gün yüzüne çıkar çünkü annesinin olmadığı bir yerde ihtiyaçlarını karşılayamadığı ve sosyalleşemediği görülür.

Anaokulundan farklı olarak, anneler misafirliğe gittiklerinde de eğer çocuk annesinden ayrılamıyorsa; yan odaya geçemiyor, su isteyemiyor, yalnız kalamıyorsa anne bağımlılığı tehlikeli bir seviyeye gelmiş demektir. Uzmanlardan destek alarak doğru adımları atmak gerekir.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat