Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklar neden zatürre olur?

42,141
kez izlendi
Puan: 4.33 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklar neden zatürre olur?

Genellikle mikrobu aldığı dönemde eğer bağışıklık sistemi herhangi bir nedenle zayıflamışsa ya da salgın yapan mikrobun hastalık yapıcı özelliği çok yüksekse, çocuk üst solunum yolu enfeksiyonuna aldığı mikropla baş edemeyebilir ve alt solunum yollarına geçip zatürreye neden olabilir.

Mutlaka bir bağışıklık sistemi eksikliği düşünmek gerekmez. Ama zatürre genellikle çocuklarda gördüğümüz, kızamık, su çiçeği gibi bağışıklık sistemini çok zayıflatan viral enfeksiyonlardan sonra yaşanır.

Zatürre halk arasında inanılanın aksine üşütmeyle ilgisi olan bir hastalık değildir. Üşütme bizim tıpta hastalık nedeni saymadığımız bir şeydir. Sadece direncinizi düşürebilir. Aldığınız mikrobun daha kolay etki etmesine yardımcı olabilir. Yardımcı bir faktör olarak ortaya çıkabilir.

Onun dışında zatürrede mutlaka bir mikrop etkendir. Mikrobik olduğu için de bulaşma riski vardır. Ancak balgamla bulaştığı için nezle ve grip kolay bulaşmaz. Ama hastalığın, balgamla temas eden kişilere ya da balgamla temas eden elle diğer insanlara bulaştırılması mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat