Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklar neden yemek seçer?

1,009
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklar neden yemek seçer?

Çocukların yemek seçmesinin birkaç nedeni olabilir. Bunlardan bir tanesi anne babanın, özellikle çocuğa yemek yedirenin, temel bakım verenin yanlış tutumları olabilir. İkincisi çocuğun takıntıları olabilir. Bazı çocukların tada karşı, ağız şapırdatmasına karşı, yemeğin içinde görülen yeşilliğe karşı takıntıları olabilir. Eğer çocuğun hayatının başka alanında takıntılar varsa, yemek de onun için bir takıntı haline dönüşmüş olabilir. 

Çocukların yemek seçme nedeni ailenin hatalı eğitmesi, çocuğun takıntılara ya da gelişim bozukluğuna sahip olması olabilir. Çocukların koku hassasiyeti de olabilir. "Bu yemeğin kokusunu sevmedim, yemeğin içerisinde küçük şeyler var, susamlar var" diye onlar da yemek seçebilirler. Ancak bu durum takıntıyla olan bir durum ya da gelişimsel bozuklukla ilgili nadir durumlardır. 

Eğer anne baba yemek konusunda yanlış eğitim verdiyse bu da çocuğun yemek seçmeye doğru itebilir. Burada yapılan yanlış davranışlar, genelde küçüklükten beri sadece sevdiği yemekleri yedirmenizdir. Sadece sevdiği, bildiği şeylerin yedirilmesi ile çocuğun farklı tatlara alışması engellenir ve yemek seçmeye başlar. Çocuk yemek yemiyor diye onu hemen yediği yemeği yaparsanız, çocuğun seçme davranışını pekiştirmiş olursunuz. Burada anne babanın yapması gereken kendi sağlıklı gördüğü yemeği yapıp çocuğu davet etmektir. 

Aynı gıdalar farklı şekilde kızartılarak, pişirilerek ya da haşlanarak çocuğun önüne sunulabilir, çocuğun tadı alması sağlanabilir. Örneğin kabak, yemek olarak, kızartma olarak veya haşlama olarak yapılabilir. Hazırladığınız kabak yemeğini tabağa koyarken çeşitli şekiller verebilirsiniz. Çocuk bu tarz yöntemlerle de farklı gıdalara alıştırılabilir. Çocuğun damağı çok fazla şekerli gıdalara alıştıysa, diğer yemekler ona lezzetli gelmeyecektir. Çünkü çocuğun lezzet eşliği tatlıyla beraber eşlenmiş olacaktır. Bu yüzden çocuklara tatlı gıdalar vermek, çocuğun tatlı dışındaki tüm şeyleri otomatik olarak sevilmez olarak nitelemesine yol açar. Bu nedenle küçük çocukların çok tatlı besinlerden uzak tutulması hem fiziksel sağlığı hem de yemek seçimi süreci için önemlidir.

Özellikle küçük yaş dönemlerinde 1,5 yaş sonrasında olan dönemlerde 3 yaşına kadar olan dönemlerde çocuğu çok fazla tatlılarla, şekerlemelerle muhatap etmemek gerekir. Bu, çocuğun diğer yemekleri yemesini zorlaştırır. 

Gelişimsel bozukluğu olan çocuklar, takıntısı olan çocuklar ya da yanlış eğitilen çocuklar yemek seçebilir. Anne baba doğru davranışları yaptığında çocuk birçok gıdaya aslında zaman içerisinde alışacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat