Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklar cinsel kimliklerinin ne zaman farkına varır?

409
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklar cinsel kimliklerinin ne zaman farkına varır?

Çocuklar kendi cinsel kimliklerinin yaklaşık 2 - 3 yaşından itibaren farkına varmaya başlar. Ancak 2 - 3 yaşından önce anne ve babanın görüntüsünün, ses tonunun, davranışlarının birbirinden biraz farklı olduğu bilincine erişir. Bazı çocuklar evde farklı cinsiyette kardeşlerin olması, okul öncesi eğitimde karşı cinsten insanlarla karşılaşma ihtimalinin de fazla olması sebebiyle bu farkındalığa daha erken varabilirler.

Çocuğun cinsel kimliğini geç keşfetmesi

Kısıtlı bir aile ortamında yaşayan, çok fazla sosyal çevresi olmayan, okula gitmeyen veya kardeşleri olmayan çocuklar cinsel kimliğinin farkına daha geç varabilir. Ancak ne olursa olsun bir çocuğun 5 yaşına kadar fiziksel cinsel kimliği neyse, o cinsel kimliğin kendisine ait olduğu, diğer cinsel kimliğin de karşı cinse ait olduğu ve aralarında farklar olduğu bilincine mutlaka erişmiş olması gerekir. 

Cinsel kimliğin keşfedilme zamanı

5 yaşta cinsel gelişimin tamamlanması, çocuğun sosyal ve psikolojik gelişimine de etki edeceği, arkadaş ilişkilerini düzenlerken, oyun, oyuncak seçiminde karşı cinsle ilişkilerdeki farklılıkları oluşturması gereken durumlarda uygun rolü, kimliği göstermesinde bir altyapı oluşturur. Bunun mutlaka en geç 5 yaşına kadar aile içinde çözümlenmiş, çocuğun da kelime olarak da kız ve erkek kimliğini telaffuz eder boyuta gelmiş olması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat