Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuk oto koltuğu nasıl seçilir?

9,503
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuk oto koltuğu nasıl seçilir?

Çocukların trafikte güvenliği, yolculuk yaparken araçta güvenliği konusunda dikkat edilmesi gereken birtakım konular var. Bunlardan bir tanesi doğru, doğrunun üzerine basarak söylüyorum, doğru çocuk koltuğu seçimi, ikincisi bu koltukların araca doğru bağlanması ve üçüncüsü de çocuğun koltuğa yine doğru bağlanmasıdır. 

Çocuk oto koltuğu seçimi

Daha önceden çocukların ağırlıklarından da bahsedilirdi. Artık bu söz konusu değil. Çocukların boyu çok daha önemli, yine buna göre seçeceğiz. Önce 0-2 yaş arasında kullanılan, önce anne kucağı dediğimiz, daha sonra da yine bu yaşlarına uygun koltuklar seçmemiz gerekiyor. Koltuklar genellikle arkaya dönük yani aracın gidiş yönünün tersine doğru bakan koltuklardır. Bu koltuklar kullanılmalıdır. Neden bu koltuklar kullanılmalıdır? 

Bebeklerin başları kendi vücutlarına göre çok daha büyüktür, kasları gelişmemiştir. Eğer öne bakan bir koltuk kullandığımızda ani bir çarpışma veya fren yapma sırasında çocukların kafaları  vücutlarının üst kısmı öne doğru fırlayacaktır. Bunun çocuğa zarar verme olasılığı çok yüksektir. Eğer koltuk arkaya doğru dönükse bu çarpışma sırasında koltuğun arkalığı çocuğun kafasını, boynunu, sırtını koruyacaktır ve çocuğun yaralanma ihtimali çok daha az olacaktır. Bu, 2 yaşına kadar. İsveç gibi bazı Avrupa ülkelerinde "bunu 4 yaşına kadar kullanması gerekir" de deniyor.  Onun için bu yaş çocuk için koltuğu seçerken buna çok dikkat etmemiz gerekir.

Çocuk oto koltuğu alırken dikkat edilecekler

Normal, öne doğru kullanılmak üzere tasarlanmış bir koltuk arkaya çevrilip kullanılamaz. Bu koltuklar özel tasarlanmıştır. Özel olarak yapılmıştır, ona göre seçmek gerekir. Çocuk büyüdükçe; 2, 3, 4 yaşında öne doğru bakan koltuklar kullanacağız. Bunların kendinden kemerleri vardır.

6 yaştan sonrasında da yükseltici dediğimiz ya da arkalıklı yükseltici dediğimiz koltuklar vardır. Bunlar aracın emniyet kemeri ile birlikte kullanılır. 

Arkalıksız yükseltici koltukların yeteri kadar koruyucu olmadığı bugün anlaşılmıştır. Özellikle yandan çarpışmalarda. Onun için bazı Avrupa ülkelerinde yapımı ve satımı yasaklanmıştır. Onun için sizlere benim tavsiyem arkalıklı yükseltici koltuklar kullanılmasıdır. Peki bu koltukları nasıl bağlıyoruz araca? Bu, ikinci önemli konumuz. Çocukları araca bağlamanın iki tane önemli yöntemi var. Birincisi izofix dediğimiz koltuklarda olan araca bağlama aygıtı ve de araçlarda bunlar için özel olarak yuvalar vardır. Oraya girer ve otomatikman koltuğu araca bağlar, sabit bir şekilde bağlar.

Öteki yöntem, eğer bunlar yoksa aracınızda ya da koltuğunuzda aracın emniyet kemeri ile koltuğu araca bağlayabilirsiniz. Bunun için de koltukla birlikte gelen bilgileri çok dikkatli okuyup uygulamak gerekir. Çünkü her koltuğun bağlanış şekli, kemer ile bağlanış şekli değişik olabilir. Bunu da yaptık. Koltuğu araca sımsıkı bağladık. Üçüncü konu, çocuğu da koltuğa sımsıkı bağlamak; ister kendinden kemerli koltuklar olsun ister emniyet kemeri kullanarak olsun.

Bu kemerler sımsıkı çocuğu koltuğa sarması gerekir. Kemerle çocuğun arasında fazla boşluk kalmaması gerekir. Bunu da yaptıktan sonra çocuğunuz trafiğe güvenle çıkabilir, güvenle yolculuk yapabilir. 

Kazada kullanılmış çocuk oto koltukları kesinlikle kullanılmamalıdır. Görünüşünde herhangi bir şey olmasa bile çocuk oto koltuğu zarar görmüş olabilir. Onun için bu tür koltukları kullanmamak gerekir. Bir de kış giysileri ile çocukları araca oturtup bağlamalı mıyız? Buna da yanıtımız şu: Kış giysilerini çıkartıp çocukları araca daha ince giysilerle bağlamak gerekir, çünkü kış giysileri kemerde bolluk yapabiliyor. Onun için buna da dikkat etmemiz gerekiyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat