Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuk gelişimi için gerekli vitaminler hangileridir?

5,357
kez izlendi
Puan: 3.35 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuk gelişimi için gerekli vitaminler hangileridir?

Vitaminler çocuklarınızın gelişme ve beslenmesine çok önem arz ederler. Bu nedenle yağda eriyen vitamin grubundan olan A, D, E ve K ile, suda eriyen vitamin grubu C ve B grubunun dengeli bir şekilde alınması gerekir. Bunların hepsi çocuklarınızın büyüme ve gelişmesinde çok önem arz eder. 

Bu vitaminler içinde en önemlisi D vitaminidir. Bebekler özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenir. Ancak D vitamini anne sütünde az bulunur. Bu nedenle bebeklere mutlaka D vitamini takviyesi yapılmalıdır. Bunun için bebeğin güneş ışınlarının dik değil, yatay olarak geldiği zamanlarda belli dozlarda güneşlendirilmesi, kimi zaman ek gıdalarla almasının sağlanması çok önemlidir. Bebekleriniz 15 günlük olduktan sonra D vitamini damla, hap veya şurup tarzında doktorun uygun bulduğu dozlarda verilmelidir. Arkasından A vitamini ve C vitamini verilmesinde yarar olabilir. Bu bakımdan vitaminlerin içerisinde A, C ve D'yi genellikle koymaktayız. 

D ve C vitamini genellikle gıdalarda, ek mamalarda daha bol bulunduğundan dolayı bu bakımdan daha kolay sağlanabilmektedir.

Eksikliği durumunda ağır kanamalara neden olan K vitamini çocuklara doğdukları zaman verilmelidir. Çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar vitamin takviyesi uygundur ve yararlıdır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat