Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuk cinselliği ne zaman keşfeder?

1,128
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuk cinselliği ne zaman keşfeder?

Çocuk, cinselliğe en çok tuvalet eğitiminin başladığı, yani cinsel organlarının açıkta kalıp çocuğun elinin ulaşabildiği zamana denk gelen zamandan itibaren, yaklaşık 2 - 3 yaşından itibaren keşfetmeye başlar. Ama onun öncesinde annesinin memesini emerken duyduğu haz, altı değiştirilirken, cinsel organlarının uyarılması sonucu aldığı haz; banyo yaparken vücuduna dokunulması, göğüs uçlarına, bacağına, göbeğine, cinsel organlarına, dudaklarına, yüzüne dokunulmasından aldığı haz bile aslında cinselliği çocuklarda başlatan ilk faktörlerdir. Bu normal gelişimin gereğidir. 

Çocuğun cinselliği keşfetmesi

2 - 3 yaşından itibaren çocuklar da hem kendi vücudunu tanımak için dokunmaya başlamak isteme, hem en rahat deneyimleyebileceği anne, baba ya da kardeşinin vücutlarına dokunmak, görmek istemek normaldir. Annenin göğsü ile oynamak, anne ve babayı tuvallette izlemek isteme, vücutlarına merakla bakma, dokunma, kendi vücuduna dokundurtma çocuklarda cinsel içerikli deneyimlerin, oyunların başlangıcıdır.

Asıl bilinmesi gerekli olan tüm bunların okul öncesinde, herhangi bir dönemde - bu her çocukta farklı olabilir - yaşanacağını bilmek, kabul etmek, tepkilerimizi buna göre ayarlamaktır. 

Okul öncesi dönemde çocukta vücut ile ilgili tespitler ve keşiflerin yanı sıra, cinsel içerikli sorular, bunları öğrenme isteği, bunları en yakınlarından doğru bir şekilde öğrenme isteği de başlayacaktır. En uygun zaman çocuğun bize soru sorduğu zamandır. Çocuk cinsellikle ilgili soru sorduğu anda, kime soruyorsa o kişi tarafından kısa, öz ve doğru cevabı, gelişim düzeyine uygun olacak şekilde alması gerekir. Bu çok önemli bir konudur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat