Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğunda tik bozukluğu olan aileler neler yapabilir?

16,590
kez izlendi
Puan: 4.44 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğunda tik bozukluğu olan aileler neler yapabilir?

Anne ve babalar çocuklarda tiki gördükleri zaman önce sakin kalmalı ve bu konuda çocuğa işaret ederek, düzeltmesini isteyerek asla uyarıda bulunmamalıdır. Çünkü tikler çocuğun kendi başına kontrol edebileceği durumlar değildir. Bu yüzden asla çocuğa istesen kontrol edersin, bak demin yapmadın ama, dün de daha az yapmıştın gibi sanki bu çocuğun kontrolündeymiş, isteyerek tiklere devam ediyormuş gibi mesaj vermemek çok önemlidir.

Çocuğun kendisine olan güvenini sarsmayın

Misafirlerin, arkadaşlarının yanında veya yabancı insanlarla birlikteyken tikleri yapmaması konusunda uyarmak veya bazen ona işaret etmek de çocuğun kendisine olan güvenini sarsacaktır.

Anne babanın dikkat etmesi gereken konular

- Tikleri devam eden çocuğun sınıf öğretmeni bilgilendirilmeli ve arkadaşlarına uygun bir açıklama yapılmalıdır. Arkadaşlarının bu durum karşısında nasıl bir tavır takınacakları öğretilmelidir.
- Anne babalar tiklerin ne zamandır ortaya çıktığını, hangi davranışların veya hangi durumların arkasından tekrar ettiklerini, ne zaman arttıklarını ve ne zaman azaldıklarını gözlemlemelidir. Çünkü bunların hepsi tiklerin çözümünde aileye yol göstericidir.
Tikler eğer 1 sene boyunca devam ediyorsa, şekil değiştiriyorsa, çocuğun kaygılı hâli devam ediyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat