Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğunda Down Sendromu olan aileler neler yapabilir?

25,521
kez izlendi
Puan: 4.54 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğunda Down Sendromu olan aileler neler yapabilir?

Down sendromlu ya da bilinen diğer adıyla mongol olan çocuğun bakımı normal bir çocuğa göre iki kat fazla ilgi gerektirir. Çocuğunda mongolizm rahatsızlığı olan aileler öncelikle sabırlı olmalıdırlar. Aileler sabır içerisinde çocukla ilgilenerek çocuğun psiko-sosyal, fiziksel ve motor gelişimine destek olabilirler.
Down sendromu olan bebekler kalp hastalıklarına ve lösemi gibi kan hastalıklarına daha yatkın olurlar. Bu hastalıklarla ilgili gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Down sendromlu bebek genel sağlık problemleri yaşamasa bile düzenli olarak göz, kulak ve kalp kontrolü için doktora götürülmelidir.
Aile down sendromu olan çocuğa normal bir çocuk gibi davranmalı ama normal bir çocuğa göstereceği çabanın iki katını göstermelidir. Down sendromlu çocuğun akranları ile daha sık görüşmesi, müzik dinlemesi ve ebeveynlerinin çocuğa kitap okuması çocuğun gelişimine katkı sağlayacaktır.
Down sendromlu çocukların öğrenme hızları ve büyümeleri yaşıtlarına göre geriden gelir. Uzmanlar tarafından, bu çocukların özel eğitim merkezlerinde eğitim almaları önerilir.
Down sendromu ile yaşamak zor olsa da ailenin çabası ve çocuğun aldığı özel eğitim çocuğu normale yaklaştırabilir. Eğitimine özen gösterilen down sendromlu çocuğun psiko-sosyal gelişimi akranlarına yakın olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat