Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğun yemek seçme alışkanlığı edinmemesi için neler yapmalıyız?

376
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğun yemek seçme alışkanlığı edinmemesi için neler yapmalıyız?

Çocuğun yemek seçme alışkanlığı edinmemesi için ilk dikkat edilmesi gereken menüyü çeşitli tutmaktır. Yani menüde çeşitli sebzelere yer vermek, çeşitli salatalıklara yer vermek güzel olacaktır. Eğer anne baba kısıtlı şeyler yiyorsa, hazır gıdalar tüketiyorsa, çocuğun da yemek yelpazesinin gelişmiş olmasını bekleyemezsiniz. Çocuğunuzun farklı tatlara alışabilmesi için, sadece sevdiği yemekleri yapmaktan kaçının.

Her öğün çocuğun sevdiği bir şey olabilir ama diğer öğünler mutlaka çocuğun damak yelpazesini geliştiren gıdalar olmalıdır. Sevdiği bir çorbanın yanına, daha önce tatmadığı ya da çok sevmediği bir yemek yapılabilir. Çünkü çocuğun bir tada alışması bir yemekle olmaz, belli bir süreç dahilinde olur. Eğer anne baba çocuk yemiyor sevmiyor diye gıdayı menüden çıkarırsa, çocuk hiçbir zaman o gıdayla barışamaz. Bu nedenle çocuk sevmese de o menü mutlaka yapılmalı zaman içerisinde bir kaşık tattırılmalı ve damağın ona alışması sağlanmalıdır. 

İkinci olarak da şekerli gıdalara dikkat edilmesi gerekir. Çocuk ortalama her gün çikolata yiyor, şeker yiyor duruma gelmiştir ya da anaokulunda çocukları motive etmek için çok şekerli gıdalar dağıtılmaya başlamıştır. Bu da çocukların tat damak yapısını bozabilmektedir. Sürekli tatlı gıdalar yemek çocuğun diğer gıdalardan tat alamamasına sebep olur. Çocuğu küçük yaşlarda haftada sadece iki üç defa şekerli gıdalara maruz bırakmak, onun dışında diğer beslenme türlerine öncelik tanımak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat