Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğun oyuncak seçmesine ne zamandan itibaren izin verelim?

312
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğun oyuncak seçmesine ne zamandan itibaren izin verelim?

Çocuğun oyuncak seçmesine ne zamandan itibaren izin verelim Çocukların okul öncesi dönemde kendi istedikleri türden oyuncak almasına izin verilmemelidir. Bunun sebebi çocuğun uygun oyuncağı uygun yaşta alabilecek karar verme yeteneği bu dönemde yoktur.


Çocuk zeki olup aldığı oyuncakla en üst seviyede fayda sağlayarak oynuyor olabilir ama bu oyuncağın oyununun neye hizmet ettiğini bilecek gelişimsel kapasitesi 9-11 yaştan itibaren devreye girer. Çocuğa seçim hakkı tanımak, kendi seçimlerinin olduğu algısını vermek, çocuğa uygun seçenekleri sunmak gerekir. 

Bu seçeneklerin arasında kendi seçim imkanı çocuğa mutlaka verilmelidir. Sunulan seçeneklerde çocuğun yaşı, oynayacağı oyuncakların çeşitliliği, cinsiyeti, sosyal, zihinsel durumu, ailenin ekonomik durumu göz önüne alınarak bu seçeneklerin sunulmalıdır.

9-11 yaşlarında çocukların kendi seçimlerinin daha sağlıklı olacağı düşünülse bile özellikle teknolojik oyuncakların oynanmasında ekonomik davranılmalı ve kurallar belirgin olmalı ve çocuğa uygun bir şekilde bu kurallar anlatılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat