Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğun ateşli havale geçirdiği anlaşıldığında ne yapılmalı?

99,458
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğun ateşli havale geçirdiği anlaşıldığında ne yapılmalı?

Annenin yapması gerekenler çocuğun ateşi 40 derece veya 38,5 derece ama havale geçiriyorsa, üzerini hemen soyacak, ağzında bir besin varsa mutlaka onu çıkaracak aspre etmemesi için.

Anne, çocuğunu sağ yanına yatıracak ki akciğerine salyalarını kaçırmasın ve yakın bir merkeze başvuracak. Yakın bir hastaneye, acil servise başvuracak. Acil serviste zaten gerekli müdahalesi yapılır.

Ateşli havale olan çocuklarda tekrarlama riski %60

Ateşli havale çocuklarda 1 kez olduğu zaman çocuğun havaleyi geçirme yaşına göre, aile hikayesine göre, havalenin süresine göre tekrarlama riski % 60'a kadar çıkıyor. Çocuğumuz ateşli havale geçirdiyse, 1 yıl içinde 2. bir havaleyi geçirme riski % 60.

Ateşli havalede koruyucu önlemler çok önemli. Bir kez havale geçiren bir çocukta 2. bir havaleyi geçirmemesi için ya da geçirdiği zaman annenin yaklaşımı çok daha önemli bu konuda neler yapılabilir.

Eğer çocuk daha önce ateşli havale geçirdiyse burada ateş 37,5'un üzerine çıktığı zaman mutlaka ateş düşürücü ilacını verecek. 38,5'in üzerindeyse ateş düşürücü ilaçla birlikte ilacın etkisi yarım saat, 45 dakika başladığı için ve havale geçirmesin diye ortam ısısı azaltılacak, ılık tatbikatı yapılacak, ılık duş aldırılacak.

Ateşli havale bebek 3 aylıkken riskli

Ateş durumunda doktoruyla telefonlaşır, enfeksiyon odağına göre ya da doktoruyla görüşür ona göre önlem alınır.

Ateşli havale hiçbir zaman çocukları öldürmez, ileriye yönelik bir zarar vermez. Sınırlı bir hastalıktır. Yani 3 aylıkken riskimiz var, 6 yaşından sonra riskimiz bitiyor ateşli havalede. Bunu da tabi anne iyice öğrendiği zaman daha rahat hareket edebiliyor ve ileriye yönelik daha iyi önlemler alabiliyoruz.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat