Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumuzun hangi sanata yeteneği olduğunu nasıl anlayabiliriz?

5,513
kez izlendi
Puan: 3.52 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumuzun hangi sanata yeteneği olduğunu nasıl anlayabiliriz?

70'li yıllarda Kellogg isimli bir psikiyatrist çocukları yaş gruplarına göre dönemlere ayırmıştır. 0-18 ay, 18-24 ay, 2-5 yaş gibi gruplara ayrılan dünya çapında yaklaşık 30 bin çocuğun resimlerini toplamış ve kategorize etmiştir. Ardından yaptığı çalışmalar sonucunda, çocukların, dünyanın neresinde olursa olsunlar, başlarda birbirine benzer karalamalar yaptığını ancak yaş büyüdükçe bu karalamara kültürel faktörlerin eklendiğini gözlemlemiştir.

Bir çocuğun hangi sanata ilgi duyduğunu ya da resim sanatına ilgi duyup duymadığını Kellogg'un yaptığı bu araştırmanın ışığında değerlendirmek mümkün olabilir. Ancak asıl bakılacak şey çocuğun ileriki yaşlardaki davranışlarıdır. Çünkü 4-5 yaşlarındayken yetişkinler tarafından "güzel" olarak nitelendirilen resimler yapan çocuk ileride resime olan ilgisini kaybedebilir. Ya da tam tersine küçükken bir daireyi bile tamamlayamayan bir çocuk ileride resime ilgisi artıp dünyaca ünlü bir ressam olabilir.

Aileler çocuğunu teşvik etmeli

Ebeveynler, çocuğun kabiliyeti hakkında endişe duymadan çocuğun ilgilendiği sanat dalı ile ilgili çocuğa malzemeler sunmak, o konu hakkında konuşmaya teşvik etmek, o konuya ilgi göstererek çocuğu sanat konusunda teşvik etmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat